Doğu Asya ülkelerinde ihracata yönelik sanayileşme deneyimi ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 144565
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZET Doğu Asya'nın Yeni Sanayileşen Ülkeleri (G. Kore, Tayvan, Singapur, Hong Kong, Malezya, Tayland ve Endonezya) son otuz-kırk yılda hızlı ve uzun süreli bir sanayileşme ve kalkınma süreci yaşamışlardır. Bu ülkeler ve Japonya 1960-1990 arasında diğer Doğu Asya ülkelerinden iki kat, Latin Amerika ve Güney Asya ülkelerinden üç kat, Alt Sahra Afrikası ülkelerinden ise beş kat daha hızlı büyümüşlerdir. Bu süreçle birlikte bu ülkelerde yaşam standardı yükselmiş ve gelişmiş ülkelerle aradaki açık kapanmaya başlamıştır. Doğu Asya'nın Yeni Sanayileşen Ülkeleri ihracata yönelik sanayileşme stratejisi izlemiş ve bu stratejiyi seçici ithal ikamesi politikalarıyla birlikte uygulamışlardır. Bu ülkelerin gelişme deneyimi, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarca diğer gelişmekte olan ülkelere model olarak önerilmiştir. Bölgede yaşanan 1997 Finansal Krizi, bu ülkelerin gelişme deneyiminin bazı ekonomistler tarafından yeniden sorgulanmasına yol açmıştır. Bu çalışmada Doğu Asya ülkelerinin ihracata yönelik sanayileşme deneyimi incelenmiş, 1997 Finansal Kriz'inin nedenleri ve sonuçlarına değinilmiştir. Ek olarak, Doğu Asya kalkınma deneyimi, Türkiye'nin aynı dönemdeki sanayileşme ve kalkınma deneyimi ile karşılaştınlmıştır. Bu doğrultuda, çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci Bölümde, sanayileşmenin tarihi gelişimi özetlenerek sanayileşme stratejileri tanıtılmış, izleyen bölümde, Doğu Asya ülkelerindeki hızlı gelişme sürecine yol açan politikalar belirginleştirilmeye çalışılmış, Üçüncü Bölümde 1997 Finansal Krizi ve Kriz sonrası düzelme süreci incelenmiş, Dördüncü ve son bölümde de, Doğu Asya gelişme modeli Türkiye deneyimi ile karşılaştırılmış ve Doğu Asya gelişme modelinin Türkiye açısından bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The Newly Industrializing Countries of East Asia (Republic of Korea, Taiwan, Singapore, Hong Kong, Malaysia, Thailand, Indonesia) have recorded a rapid and sustained industrialization during the last three-four decades. These countries and Japan have grown more than twice as fast as the rest of East Asia, three times as fast as Latin America and South Asia, and five times faster than Sub-Saharan Africa during 1960-90. Thanks to this rapid growth period, the living standards of the countries in question have improved and the development gap between the developed countries and the East Asian countries has significantly been closed. The Newly Industrializing Countries of East Asia, have pursued export-led development strategies and generally combined this strategy with selective import substitution policies. The multilateral international institutions such as the World Bank, have suggested the East Asian development experience, as a model to other developing countries during the last two decades. Following the Financial Crisis of 1997, the East Asian experience in industrialization and development has been questioned by many economists. In this study, I have attempted to study the experience of export-led industrialization of East Asian countries, the causes and consequences of the Asian Financial Crisis of 1997. In addition, the East Asian development experience has been compared to Turkey's experience in industrialization and development of the same period. The thesis is composed of four chapters. In Chapter One, I have summarized the historical evolution of industrialization in the World context and the development and implementation of industrialization strategies. I have attempted to specify the policies which led to the rapid development of the East Asian countries in the next chapter. Chapter Three is devoted to the Financial Crisis of 1997 and recovery. In the last chapter, the East Asian industrialization model has been compared with the Turkish experience and an assessment and evaluation has been made.