İran-Ardebil şehrinin sıvılaşma analizi
Liquefaction analysis of city of Ardebil-İran
  1. Tez No: 303512
  2. Yazar: SAED ASIABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Sıvılaşma olayı binalar, köprüler, gömülü boru hatları ve benzeri mühendislik yapılarına zarar vermektedir. Bu çalışmada, İran-Ardebil şehri için, senaryo depremler etkisinde, sıvılaşma potansiyeli incelenmiştir. Bunun için, saha ve laboratuvar deney sonuçlarından yararlanılarak bir geoteknik veri tabanı oluşturulmuştur. Daha sonra, bu bilgiler İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Programlama ve Kontrol Müsteşarlığı tarafından hazırlanan topoğrafya haritası temel olacak biçimde Coğrafi Bilgi Sistemine aktarılıp, Seed ve Çetin yöntemine göre bölge için sıvılaşma analizi yapılmış, sıvılaşma potansiyeli indeksi (LPI) değerleri incelenmiştir. Ardından, sıvılaşmadan dolayı yapılarda oluşması beklenecek oturmalar hesaplanmıştır. Bu oturmalar sebebi ile gerçekleşecek maddi hasar miktarı, Mw=5.5-7.57 ve a=0.25g-0.40g için belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction event damages buildings, bridges, buried pipelines, plants and other engineering structures. In this study, a liquefaction analysis was performed for the city of Ardebil in Iran. A geotechnical database that consists of field and laboratory tests results was prepared. Then, this information and topographic maps of city of Ardebil were transferred to GIS and liquefaction analyses were conducted using Seed and Cetin method. Furthermore, settlements of structures due to liquefaction were calculated. The amount of financial loss due to these settlements was estimated for Mw = 5.5 -7.57 and a = 0.25g - 0.40g .