Zig-zag (6,0) BN ve SiC nanotüplerin sensör özellikleri: Ab-initio hesaplamalar
Sensory characteristics of zig-zag (6,0) BN and SiC nanotubes: Ab-initio calculation
- Tez No: 303525
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Yoğunluk fonksiyonu teorisi (YFT) hesaplamaları yaparak (6,0) zig-zag BN ve SiC naotüplerin sensor özellikleri incelenmiştir. Hidrojen adsorbsiyonu ile nanotüplerin yasak enerji aralığındaki değişimleri YFT `yi temel alan CASTEP paket programı kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplamalarda Wang ve Perdew tarafından önerilen PW91 değiş-tokuş korelasyon potansiyeli içeren Genelleştirilmiş Eğim Yaklaşımı (GEY) kullanılmış ve elektron ? ion etkileşimi ultrasoft sözdepotansiyel kullanılarak tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçlar BN ve SiC nanotüplerin yasak eneji aralıklarının hidrojen adsorbsiyonu ile yarıiletkenden yalıtkana bir geçiş sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we have been investigated the sensor properties of (6, 0) zig-zag BN and SiC nanotubes by first principle density functional theory (DFT) calculations. The band gap variations with hydrogen adsorption of nanotubes are performed using the CASTEP program package which is DFT code, operating in a plane-wave basis set. The generalized gradient approximation (GGA)[3] is used with the exchage-correlation potential by Wang and Perdew (PW91). The electron-ion interaction was considered in the ultrasoft pseudopotential. The estimated results shown that band gap modifications occur in BN and SiC nanotubes with hydrogen adsorption by inducing a semiconductor-insulator transition.