Zımbalama göçmesinde boyut etkisi
Size effect of slabs in failure
  1. Tez No: 303527
  2. Yazar: SEMRA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Laboratuar ortamında kare kesitli, farklı boyutlarda beton, betonarme ve çelik lifle güçlendirilmiş döşemelerin zımbalama göçmesi araştırılmış ve elde edilen deneysel çalışma verileri analitik çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, tez kapsamında ANSYS sonlu elemanlar yazılımının özel eleman tiplerinden faydalanılarak, deney döşemelerinin sonlu eleman modeli oluşturulmuş, malzeme özellikleri tanımlanmış, analiz ve deney sonuçları karşılaştırılarak sonlu eleman modelinin deney sonuçlarından sapma limitleri belirlenerek modelin uygulanabilirliği doğrulanmıştır. Laboratuarda analizi yapılan döşemelerin kırılma yükü ve yer değiştirme sonuçları ile ANSYS sonlu elemanlar programı ile benzer durumlarda elde edilen bilgisayar sonuçları karşılaştırılmış ve bununla ilgili grafikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Failure of slabs in punching loading, supported with square shaped concrete, reinforced concrete and steel fibers of different sizes are researched in laboratory environment, and the experimental study data obtained is compared with analytic study results. With this purpose, finite element models of experiment slabs are formed by using special element types of ANSYS finite elements software, material characteristics are defined, and the applicability of the model is confirmed through determining the variation limits from the experiment results of finite element model by comparing the analysis and experiment results. Breaking load and displacement results of the slabs analyzed in laboratory are compared with the computer results obtained through ANSYS finite element program in similar circumstances, and graphics related with these results are obtained.