Polikistik over sendromunda CAPN 10-19 (kalsiyum ile aktive edilmiş nötral proteinaz 10 SNP 19) ve CAPN 10-43 (SNP 43) geni polimorfizmi sıklığı, bunların insülin direnci ve klinik parametreler ile ilişkisi
CAPN 10-19 (calcium-activated neutral proteinase 10 SNP 19) and CAPN 10-43 (calcium-activated neutral proteinase 10 snp 43) gene polymorphisms in polycystic ovary sendrome and their association to insulin resistance and clinical parameters
- Tez No: 303528
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), yumurtlama olmaması (kronik anovulasyon) az adet görme veya hiç adet görmeme (oligoamenore) ve kanda androjen yüksekliği (hiperandrojenemi) ile karakterize üreme sistemi ile ilgili hormonal bozukluktur. Bu endokrin hastalığın, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle meydan geldiği öne sürülmektedir. CAPN geni trombosit aktivasyonu, membran füzyonu, apoptoz, farklılaşma, hücre döngüsünün devamlılığı ve sinyal iletimi gibi hücresel Ca+2 düzenleyici faaliyetlerde bulunmaktadır. Aktivitesinin düzenlenmesindeki bozukluklar sinirsel bozukluklar, Alzheimer, metastaz gibi patolojilere yol açabilmektedir. CAPN 10-19 ve CAPN 10-43 gen polimorfizmleri ile PKOS' lu hastalarda sıklıkla görülen insülin direnci, obezite, kanda HDL düşüklüğü LDL yüksekliği (dislipidemi) ve androjen yüksekliği gibi bazı belirtiler arasında yakın bir ilişki bulunmamasına karşın, PKOS'lu kadınlarda CAPN 10-19 ve CAPN 10-43 gen polimorfizmleri hakkında sınırlı sayıda çalışma ve elde edilen sonuçlarda çelişkiler bulunmaktadır.Çalışmanın amaçlarından biri, Türk PKOS'lu hastalarda CAPN 10-19 ve CAPN 10-43 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İkinci amaç ise genotipler ile hastalığın bazı klinik ve biyokimyasal belirtileri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmamıza yaş ve vücut kütle indeksi (VKİ) uyumlu olan 119 PKOS' lu ve 136 sağlıklı kadın dahil edilmiştir. Her iki grupta CAPN 10-19 ve CAPN 10-43 genlerinin genotip ve allel dağılımları saptanmıştır. Ayrıca bu genotiplerin VKİ, lipit profili, insülin direnci ve hormon parametreleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızda kontrol ve PKOS gruplarında CAPN 10-19 genotip ve allel dağılımlarında istatistiksel bir fark göstermediği saptanmıştır. CAPN 10-43 polimorfizmi incelediğinde G allel sıklığının kontrolde, A alleli sıklığının PKOS'da fazla olduğu ve farkın anlamlı olduğu saptanmıştır. CAPN 10-19 polimorfizmi ile VKİ, lipit profili, insülin direnci ve hormon parametreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamasına karşın, CAPN 10-43 polimorfizmi hem kontrol hem de PKOS grubunda bu parametreler arasında yakın bir ilişki saptanmıştır. CAPN 10-43 AA genotipli PKOS' lu hastalar GG ve GA genotipli PKOS' lu hastalara oranla daha yüksek insülin direnci, kolestrol, HOMA (Homeostasis model assesment) ve HOMA2 (Homeostasis model assesment 2) düzeyleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a reproductive endocrinopathia characterized with chronic anovulation, olygoamenorhoea and hyperandrogenemia. It was suggested that this endocrinological disease is a consequence of the interaction of genetic and environmental factors. CAPN 10- 19 and CAPN 10- 43 gene polymorphisms are in close relationship with insulin resistance, obesity, dislipidemia and hyperandrogenizm, which are common findings of PCOS. The literature knowledge about the CAPN 10-19 and CAPN 10- 43 gene polymorphisms in PCOS women are limited and still controversial.The first aim of our study was to investigate the relationship between PCOS and CAPN 10-19 and CAPN 10-43 gene polymorphisms. Secondly, we wanted to investigate whether there is any relationship between genotypes and clinical/ laboratory findings of PCOS.We compared CAPN 10-19 and CAPN 10-43 genotypes and allele frequencies in 119 women with PCOS and 136 healthy subjects of comparable age and body mass index (BMI). The relationship of these genotypes with BMI, insulin resistance and lipid and hormone profile parameters were also investigated.The distribution of CAPN 10-19 genotype and allele frequency in control and PCOS groups were not significantly different. CAPN 10-43 gene polymorphism investigation shows that A allel frequency is higher in PCOS, and G allele frequency is higher in the control group. CAPN 10-19 polymorphism does not have any significant relation to BMI, insulin resistance or lipid or hormone profile parameters, however, CAPN 10-43 polymorphism in both control and PCOS groups was strongly associated with these parameters. Insulin resistance, cholesterol, HOMA(Homeostasis model assesment) and HOMA2 (Homeostasis model assesment 2) levels were higher in CAPN 10-43 genotyped PCOS women compared to GG and GA genotyped PCOS ones. When CAPN 10-43 AA genotyped controls and PCOS patients were compared, insulin resistance HOMA, HOMA2 and cholesterol levels were significantly increased in the PCOS groups.In conclusion, we found no evidence that the CAPN 10-19 gene polymorphism is associated with PCOS, while our results show that the CAPN 10-43 polymorphism is associated with PCOS and some metabolic disturbances of syndome.