Uluslararası havameydanı işletmeciliği ve Türkiye'deki durumu üzerine bir araştırma, Sabiha Gökçen Havaalanı örneği
International airport management and research on the situation in Turkey, Sabiha Gökçen Airport case
  1. Tez No: 303529
  2. Yazar: VEDAT YAĞMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Havacılık sektöründe son yıllarda yaşanan değişim ve gelişimlere bağlı olarak yapısal model arayışları gündeme gelmiştir. Tüm dünyada ve Türkiye'de son yıllarda, havaalanlarının kamu tarafından finanse edilmesi dışındaki seçenekler ve büyük yatırımlar olan havaalanlarından, işletme yönüyle kar etme mantığı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bütçe dışı finansman modellerinin irdelenmesi ve dünyada mülkiyet ve işletme yönüyle havaalanı sahipliği ile gelişmiş ülkelerdeki havaalanlarının durumu bu çalışmanın ana konusudur. Bu kapsamda Sabiha Gökçen Havaalanı, İleri Teknoloji Endüstri Parkı projesi içindeki yeri ve işletme yönüyle incelenmiştir. Yap-İşlet-Devret modelinin yasal altyapısının oluşmasında yaptığı uygulamalar ile önemli katkısı olan DHMİ tarafından işletilen havaalanları da gelir gider durumları ile ele alınmış ileriye yönelik çıkarımlar yapılmıştır ve bu kısıtlı çalışma sonucunda önerilerde bulunulmuştur.Literatür çalışmaları önemli bir dayanak noktası oluşturmuş ve ?Sabiha Gökçen Havaalanı Yeni Dış Hatlar Terminal Binası ve Mütemmimleri Projesinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması? işi sürecinde yapılan çalışmalar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aviation industry in recent years due to the change and developments have emerged as the searchs for structural model. In recent years all over the world and Turkey, options to be financed by the public outside of airports and businesses are becoming increasingly common across the logic of profit from airports which are major investments Evaluation of off-budget financing models and airports around the world in terms of property ownership and operation of airports and situation of airports in the developed countries is the main subject of this study. Sabiha Gökçen Airport in this context is examined in every direction. Build-Operate-Transfer model in creating the legal infrastructure that made important contribution with its practices and airports operated by the DHMİ are also taken up with states of income and expense and deductions were made for the future and as a result of this limited study, suggestions were made.Literature studies establish an important premise and it is supported by studies in the process of ?Sabiha Gökçen Airport New International Terminal Building and Facilities Project in the Framework of Build-Operate-Transfer Model? work.