Determination of prying load on bolted connections
Cıvatalı bağlantılarda kanırtma kuvvetinin belirlenmesi
  1. Tez No: 303544
  2. Yazar: MERT ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Havacılık yapılarının analizleri temel olarak doğrusallık varsayımıyla yapılır. Doğrusal sonlu eleman analizlerinde yerdeğiştirmeler küçük kabul edilir dolayısıyla geometrik açıdan doğrusal olmama durumu göz ardı edilir. Ek olarak,doğrusal analizlerde temel kurallar uygulanabilinir kabul edilirken, malzemenin doğrusal olmadığı durumlar gözardıedilebilir. İki yamulgan ya da bir yamulgan ve bir esnemez yapı arasında tanımlanan temas doğrusal olmayandurumların sınır koşulları ile oluşmasına verilecek tipik örneklerdir. Doğrusal yapısal analiz genelde temas özelliğiniiçermez. Doğrusal analizlerin modellemedeki basitliği sonuçların alınması ve çözüm sürelerinin kısa olması nedeniylehavacılık yapılarının öncül tasarımlarının ve analizlerinin yapılması açısından çok kullanışlıdır. Öte yandan, doğrusalanalizlerin basitliği yapının gerçekte doğrusal olmayan tavrını göz ardı ettiği için kimi zaman azımsanmış sonuçlarsunabilir. Bu tezde bir doğrusal olmama durumu olan kanırtma kuvvetinin çekme gerilmeli bağlantılardaki etkileriincelenmiştir. Bu etkiler öncelikle kaynaklara atıflarla sunulmuştur. L ve T kesitli, civatalı bağlantıların sonlu elemanmodelleri, seçilmiş olan civata çapı, ayak kalınlığı, pul çapı ve kenara uzaklık gibi tasarım değişkenlerinin oluşturduğuçok sayıda düzen için yaratılmıştır. Kanırtma kuvvetinin hesaplanabilmesi için değiştirgesel modelleme yaklaşımı ile butemas tanımını içeren çok sayıdaki model analiz edilmiştir. Kaynaklarda ve{-} rilen sonuçların da dahil edildiği kanırtmakuvveti karşılaştırmaları yapılmıştır. Kaynaklarda yer alan deneysel kanırtma kuvveti ölçüm sonuçlarıyla da karşılaştırmalaryapılmıştır. Birbirinden farklı geometrik özelliklerdeki bağlantılar için bir dizi sonlu elemanlar yöntemine dayalı analizgerçekleştirilerek kanırtma oranını etkileyen geometrik değişkenler ve civatanın ön geriliminin etkisi anlaşılmayaçalışılmıştır. Edinilen sonuçlara göre, kanırtma oranını asıl etkileyen etmenler civatanın flanj köküne olan uzaklığı,flanj kalınlığı ve civata üzerindeki öngerdirme olarak belirlenmiştir. Civatanın flanj kenarına olan uzaklığı kanırtmaoranı üzerinde etkisiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysis of aircraft structures are mainly performed by assuming that the structure behaveslinearly. In linear finite element analysis, it is assumed that deformations are small, thusgeometric nonlinearity can be neglected. In addition, linear analysis assumes that linear constitutivelaws applicable, implying that material nonlinearity can also be neglected. One verycommon type of nonlinearity is associated with the boundary conditions. Contact betweentwo deformable bodies or between a deformable and rigid body are typical examples of nonlinearityassociated with boundary conditions. Linear structural analysis, in general, doesnot include contact analysis. Simplicity of linear analysis in terms modeling, interpreting theresults and solution time makes the linear analysis approach very convenient in preliminarydesign and analysis stage of aircraft structures. However, simplicity of linear analysis mayresult in unconservative results which may occur due to neglecting the true nonlinear behaviorof the structure. In this thesis, one such nonlinear eect called prying load eect on thetensile connections is studied. The eect of prying load on structures are initially describedby referencing the analytical approaches presented in the literature. Finite element models oftypical bolted connections such as L and T type are generated for various combinations of thechosen design parameters such as bolt diameter, flange thickness, washer diameter and edgedistances. Parametric modeling approach is used to perform the high number of finite elementanalysis which involve contact for the purpose of calculating the prying load. Comparativestudy of the eect of prying load is then conducted by also including the results presentedin the literature. Comparisons of the prying load are done with the experimental results presentedin the literature. Series of finite element analyses are preformed for various cases suchthat eect of geometrical variables and bolt preload on prying ratio can be understood. Accordingto the results obtained, it is concluded that main factors eecting the prying ratio arethe distance of bolt center to the clip web, flange thickness of the clip and preload on the boltwhere the eect of edge distance of the bolt is insignificant.