Poli(vinil klorür)/poliindol kompozitlerin kolloidal, elektroreolojik ve sürünme özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of colloidal, electrorheological and creep properties of poly(viynl chloride)/polyindole composites
- Tez No: 303543
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, poli(vinil klorür) (PVC), poliindol (PIN) ve 5 farklı bileşime sahip poli(vinil klorür)/poliindol (PVC/PIN) kompozitleri kullanıldı. Numunelerin tanecik boyutları, yoğunlukları, iletkenlikleri, dielektrik sabitleri ölçüldü. PVC, PIN, K10, K23, K49, K71 ve K91 numunelerinin silikon yağı (SO) içinde çeşitli hacim kesirlerinde ( ? = %5-%25) hazırlanan süspansiyonların çökelme kararlılığı oranları belirlendi. Numunelerin SO içinde ve sulu ortamda zeta potansiyelleri ölçüldü. SO içinde hazırlanan süspansiyonlarda numunelerin dış elektrik alan kuvveti altındaki elektroreolojik (ER) özellikleri araştırıldı. Süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine tanecik hacim kesri, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, frekans ve sıcaklığın etkileri araştırıldı. Ayrıca PIN/SO ve kompozitler/SO dan oluşan süspansiyonlara sürünme-geri kazanım testleri uygulandı ve tersinir viskoelastik deformasyon gösterdikleri tespit edildi. Son olarak PVC(%66)/PIN(%34)/SO süspansiyon sisteminin titreşim sönümleme kapasitesi otomobil amortisörü kullanılarak araştırıldı ve PVC/PIN/SO süspansiyon sistemi için titreşim sönümleme kapasitesi E = 1 kV/6 mm ve T = 25 ? C şartları altında %12 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(vinyl chloride) (PVC), polyindole (PIN) and poly(vinyl chloride)/polyindole (PVC/PIN) composites having five different compositions were used. Particle sizes, densities, conductivities and dielectric constants of the materials were measured. A series of volume fractions ( ? = 5% - 25%) were prepared from PVC, PIN, K10, K23, K49, K71 and K91 samples in silicone oil (SO) and their sedimentation stabilities were determined. Zeta potentials of samples were measured in SO and in aqueous media. The suspensions prepared in SO were subjected to external electric field strength and their electrorheological (ER) properties were investigated. Then the effects of dispersed particle volume fraction, shear rate, external electric field strength, frequency and temperature onto ER activites of the suspensions were investigated. Further, creep-recovery tests were applied to the PIN/SO and composites/SO suspensions and reversible viscoelastic deformations observed. Finally, the vibration damping capacity of PVC(%66)/PIN(%34)/SO suspension system were investigated by using an automobile shock absorber and 12% vibration damping capacity were determined under E = 1 kV/6 mm and T = 25 ? C conditions.