Denizyolu ulaşım kazalarında personel etkisi
Crew effects on maritime transport accidents
- Tez No: 303546
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN E.BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kazalar, Ulaşım, Marine, Accidents, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bilim ve tekniğin sürekli geliştiği günümüzde hala çok büyük can, mal kaybı ve deniz kirliliği ile sonuçlanan pek çok deniz kazasının meydana geliyor olması; deniz ticaretinin geçmişten günümüze değişmeyen tek unsuru insan faktörü üzerinde çalışılması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.Deniz kazaları temelde; tabiat olaylarından kaynaklanan kazalar, insan kaynaklı kazalar ve teknik aksaklıklardan kaynaklanan kazalar olarak gruplandırılabilir.Bu çalışmada; kontrol edilemez değişkenler içeren tabiat olayları ve makine arızası kaynaklı deniz kazaları ile teknik nedenlerin insan kaynaklı olanlarının dışında sayılan kazalar yerine, kazaların %80'inin nedeni olarak kabul gören insan faktörü üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our day of continuously improving science and technology, occuring many marine accidents resulting in still very large loss of life and property and marine pollution makes out the uncovered need to work on the people as a unique unchanging element of the sea trade in the past and present.Marine accidents basically can be grouped as the accidents resulting from naturel events, human-induced accidents and the accidents caused by technical problems.In this study instead of doing an investigation on the natural maritime casualities including variables that can not be controlled, the marine accidents from machine failures and non-technical causes of accidents. The human factor considered as the cause of 80 % of marine accidents is studied with all aspects.