Özürlüler için tasarımda erişebilir ve yaşanabilir yaya mekanları: Ankara-Kızılay merkez yaya bölgesinde Sakarya Caddesi yaya mekanı örneklemesi
  1. Tez No: 76150
  2. Yazar: ERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ŞENLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, özürlülerin kent içerisindeki yaşam zorluklan ve gereksinimleri vurgulanarak, özürlüler için tasarımda, yaya mekanları ele alınarak, bu mekanlarda yapılacak olan düzenlemelerin neler olabileceği ortaya konmaktadır. Araştırma sırasında, özürlülerin Ankara Kızılay Yaya Bölgesi'ndeki Sakarya Caddesi yaya mekanındaki durumları incelenmiştir. Buna göre araştırma sonucunda, ülkemizdeki sayılan yaklaşık olarak 7-8 Milyon olan özürlülerin, kentsel yaşam içerisinde, tüm kentsel mekanlarda fiziksel, sosyal, ekonomik, yasal, politik, sağlıksal, eğitimsel, vb. birçok sorunları bulunduğu görülmüştür. Bedensel ve/veya ortopedik, görme, işitme, konuşma, zihinsel ve ruhsal-duygusal özürlü insanlarımızın, ayrıca yaşlıların, çocukların, kısıtlı insanların (bebek arabalı bir anne, yük taşıyan biri, cüceler, uzun boylular, vb.) özellikle fiziki mekana ulaşma, mekanı kullanma ve mekandan ayrılma konularında, erişilebilirlik açısından sınırlılıkları bulunmaktadır. Bu bağlamda bedensel ve görme özürlülerin problemleri araştırılmış ve mekansal ölçekte bir sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Özürlülük, erişebilirlik, mekan, yaya mekanı, tasarım 172 Doç. Dr. Nihal ŞENLİER
Özet (Çeviri)
In this study, organised in the idea that vital difficulties and needs of disabled people in the city and, special designs have to make living in the city possible for all. In this search, the state and positions of disableds in Sakarya Street Pedestrian Area in Center Kızılay/Ankara were analysed. According to results of this analysis, it is found out that 7-8 Million disableds of our country have many physical, social, economic, legal, political, health, educational etc. Problems especially in city-life and all city-spaces. Physical and/or orthopedical, visual, auditional, conversational, mental and psychological- emotional disabled people, also the aged persons, children and other limited ones (a mother with a baby, a man carrying a weight, dwarts, tall persons and so on) are all limited to arrive the spaces to utilize and to leave it and especially in terms of accesibility. Consequently, the problems of physical and visual disabled people searched and consequences evaluated and completed in spatial terms. Science Code Key Words Page Number Adviser Disability, accessibility, space, pedestrian space, design 172 Doç. Dr. Nihal ŞENLİER