Örgütsel güven ile örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılığın alt boyutları arasındaki ilşkinin saptanmasına yönelik ampirik bir çalışma
Am empirical study determining the relation between organizational trust with organizational commitment and sub-dimensions of organizational commitment
- Tez No: 303570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Örgütsel bağlılık, bireyin; örgütün hedeflerine ve değerlerine inancı, örgütün amaçlarını başarabilmesi için çaba sarf etmeye olan istekliliği ve örgüt üyesi olarak kalmaya kaşı duyduğu arzu olarak tanımlanmaktadır Bağlılığın, bireyin bir örgüte karşı etkin yönelimini, örgütten ayrılmasıyla ilgili maliyetlere yaklaşımını ve örgütte kalma konusunda hissettiği ahlaki zorunluluğu yansıttığı görülmektedir. Bu üç tanımlamaya yönelik olarak bağlılık kavramını ortaya koymak üzere, örgütsel bağlılık üç farklı boyutta ele alınmaktadır. İlk boyutu duygusal bağlılık, ikincisi zorunlu bağlılık ve üçüncüsü ise normatif bağlılıktır. Duygusal bağlılık, iş görenin kendini örgütüyle özdeşleştirmesi ve örgütün üyesi olmaktan memnuniyet duymasıdır. Zorunlu bağlılık, iş görenin örgütte çalıştığı süre içinde örgüte yaptığı yatırım ve maliyetleri dikkate alarak örgütte kalmayı bir ihtiyaç olarak görmesidir. Normatif bağlılık ise, örgütün kişiye yaptığı yatırımlardan sonra çalışanda gelişen ahlaki zorunlulukturÖrgütsel güven bir iş görenin içindeki güven ve destek hissi olup işverenin açık sözlü olacağı ve taahhütlerini yerine getireceği inancını ifade etmektedir.Bu çalışmanın amacı, örgüte duyulan güvenin örgütsel bağlılık ile ilişkisini ortaya koymaktadır. Araştırma, İstanbul'da İMKB'de (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) çalışan brokerlar üzerinde yapılmıştır İMKB' de faaliyette bulunan 102 aracı kurumdan 60 aracı kurum brokeri bu araştırmaya katılmıştır. Çalışmada iş görenlerin örgütlerine karşı duydukları güven düzeyleri duygusal bağlılık, zorunlu bağlılık ve normatif bağlılık boyutuyla ele alınmıştır. Bu bağlamda örgütsel güvenin, örgütsel bağlılığı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır.Veriler istatistiksel bir paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre örgüte güven ile normatif bağlılık arasında olumlu ve orta düzeyde bir ilişki olduğu, örgüte duyulan güven ile duygusal ve zorunlu bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is defined as one person?s belief to targets and values of organization, eagerness to exert effort to get the organization to reach the aims, and the desire to stay with the organization as a member of it. It is seen that commitment reflects individual?s effective orientation to the organization, approach to costs related to leaving the organization, and moral obligation felt to stay with the organization. The organizational commitment is handled in three dimensions in order to define the commitment concept depending on these three definitions. The first dimension is affective commitment, while second and third is continuance and normative commitments, respectively. Affective commitment is identification himself/herself with the organization and gratifying himself/herself as being a member of the organization. Continuance commitment is direct the employee to stay with the organization considering the investments and costs paid during working in the organization. The normative commitment is the moral obligation of costs that are paid by the organization on behalf of employee. The organizational trust is the trust and support feelings those describe the belief of employer will be honest and fulfil his/her commitments.The purpose of this study is to present the relation between organizational commitment and trust to organization. The research is performed with brokers that are working in ISE (Istanbul Stock Exchange). The 60 out of 102 intermediary institutions are attended to this research. The trust level of employees felt to the organization is analysed in affective commitment, continuance commitment, and normative commitment dimensions. It is analysed that how the organizational trust affects the organizational commitment in this way. The obtained data are processed by using statistical analysis software. According to the research results, there is positive and medium level relation between trust to organization and normative commitment, while there is not any meaningful relation is seen between trusts to organization and affective and continuance commitments.