Üniversite öğrencilerinin klasik müzik ile ilgili beğeni tutumları
Appreciation of classical music-related attitudes of university students
  1. Tez No: 303571
  2. Yazar: KEREM KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. LÜTFÜ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, klasik müziğin üniversite öğrencilerinin eğitim ve sosyal hayatlarındaki yerini, klasik müziğe bakış açılarını, klasik müziğe yönelik beğeni tutumlarını, ilgi ve bilgi düzeylerini edinmeye yönelik olarak yapılmıştır.Tezde kullanılan anket kapsamı 273 üniversite öğrencisiyle sınırlandırılmıştır ve yüz yüze/ bire bir uygulanan yöntemle veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin SPSS 17. veri analiz programı ile uygun istatistikleri çıkartılmış ve ilişkili tabloların oluşturulması ile yoruma uygun hale getirilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu klasik müziğe yönelik olumlu tanımlamalar yapmakla birlikte bu müzik hakkında daha fazla bilgi edinme isteğindedirler. Klasik müzik hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarının bilincinde olup eğitimlerinde muhakkak bu müzikle ilgili bir derse dahil olma düşüncesindedirler
Özet (Çeviri)
This thesis has been done to search for the sense of music on university students? social and education lives, their points of view and interests for classical music and to see how much they know about it.The questionnaire in this thesis is limited with 273 university students and all the datas are obtained in person. These obtained datas are kept in an appropriate way through SPSS17. Data Analysis Programme and made suitable for interpretation by the help of related tables.In consequence of this research , most of the students have been seen to give positive answers to the questions and be quite enthusiastic to learn more about classical music. They are aware of the lack of knowledge related classical music and have the certain intention of enrolling in a lesson or course to learn about it.