Genişletilebilir işletme raporlama dilinin (XBRL) muhasebe-denetim faaliyetlerinde kullanılması ve örnek uygulama
Using to extensible business reporting language (XBRL) in accounting-auditing activity
- Tez No: 303588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Para ve sermaye piyasalarında güven, uluslararası yatırımların ve ekonomik gelişimin temelini oluşturmaktadır. Gerek işletmeler tarafından sunulan finansal raporların güvenilirliğinin dünya çapında bir sorun haline gelmiş olması ve gerekse farklı formatlarda hazırlanan finansal bilgilerin karşılaştırılmalarında ve analiz edilmelerinde güçlüklerle karşılaşılması sebebiyle tüm dünyada kabul edilen ortak bir finansal raporlama dilinin kullanılması ihtiyacı doğmuştur. Genişletilebilir İşletme Raporlama Dili (XBRL: Extensible Business Reporting Language) bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış bir finansal raporlama dilidir.Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler finansal raporlama işlemlerinde de önemli sonuçlar doğurmaktadır. Finansal raporların şeffaflığı ve doğruluğu konusunda piyasaların ve düzenleyici kuruluşların talepleri her geçen gün artmaktadır. Bilgisayar ve internet teknolojisi bu taleplerin karşılanmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, mevcut uygulamaların bazı kısıtlamaları olduğu için yeni teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır. XBRL finansal raporlama konusunda mevcut uygulamaların eksikliklerini gidermek amacıyla geliştirilmiş olan bir elektronik dildir. Bu çalışmada henüz çok yeni olan ve geliştirilmesi için oldukça yoğun emek ve para harcanan XBRL elektronik finansal raporlama dili tanıtılmaya çalışılacak ve ülkemizde uygulanması için bazı öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Trust in the Money and capital markets forms the basis of international investments and economic developments. The necessity of worlwide accepted common financial reporting language has occrred because of the trustworthiness problem of the financial reporting presented and the difficulty in the analysis and comparison of financial information presented in different format. Extensible Business Reporting Language (XBRL) is a financial reporting language emerging after these studies.Developments in information technologies raise significant results in the financial reporting process. The demands of the transparecy and accuracy of the financial reports is increasing day by day. Computer and the tecnology of internet have great role to the meet these demands. However, as the present applications include some limitations, because of that new tecnologies are needed. XBRL is an electronic language which developed for the resolving of shortcomings of present applications about financial reporting. In this study, we will try to explain that XBRL electronic financial reporting language, which is very new and developed with great intensive effort and spent money. After that we will try to bring out some recommendations.