US GAAP ve UFRS raporlama standartlarının genişletilebilir işletme raporlama dili (XBRL) aracılığıyla yakınsaması ve bu yakınsamanın uluslararası finansal raporlamaya faydası
The convergence of US GAAP and IFRS reporting standards through the extensible business reporting language (XBRL) and the benefits of this convergence for international financial reporting
  1. Tez No: 1016309
  2. Yazar: ALİ TEVFİK DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ile Amerika Birleşik Devletleri Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri arasındaki yakınsama sürecini, dijital finansal raporlama ve XBRL taksonomileri bağlamında incelemektir. Küreselleşen sermaye piyasaları, farklı ülkelerde faaliyet gösteren işletmelerin finansal bilgilerinin karşılaştırılabilir, güvenilir ve zamanında erişilebilir olmasını gerekli kılmaktadır. Bu gereklilik, US GAAP ve UFRS gibi iki önemli finansal raporlama sisteminin birbirine yaklaştırılması yönündeki çalışmaları hızlandırmış; özellikle IASB ve FASB arasındaki iş birliği, Norwalk Anlaşması sonrasında daha kurumsal bir nitelik kazanmıştır. Bununla birlikte iki sistem arasındaki farklılıklar yalnızca muhasebe standartlarının metinsel yapısında değil, finansal verilerin dijital ortamda nasıl temsil edildiği ve sınıflandırıldığı konusunda da devam etmektedir. Çalışmada finansal raporlamanın amacı ve önemi, UFRS ve US GAAP'in tarihsel gelişimi, temel özellikleri ve aralarındaki farklılıklar ele alınmakta; ardından yakınsama süreci ve bu süreçte XBRL'nin rolü değerlendirilmektedir. XBRL, finansal bilgilerin makine tarafından okunabilir, karşılaştırılabilir ve yeniden kullanılabilir biçimde sunulmasını sağlayan dijital bir raporlama dili olarak incelenmektedir. Bu kapsamda US GAAP ve UFRS taksonomileri; kapsam, element sayısı, tasarım felsefesi, extension kullanımı, common practice yaklaşımı ve teknik mimari açısından karşılaştırılmaktadır. Araştırmanın uygulama bölümünde Wirtgen Group ve John Deere örneği üzerinden iki farklı raporlama yapısı incelenmektedir. John Deere'in kamuya açık US GAAP esaslı raporlama sistemi ile Wirtgen tarafındaki iç raporlama ve grup içi eşleme dosyaları karşılaştırılarak, finansal verinin yerel operasyonel düzeyden üst grup raporlamasına nasıl dönüştüğü analiz edilmektedir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı karşılaştırmalı vaka analizi ve doküman analizi yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, XBRL'nin US GAAP ve UFRS arasındaki yakınsamaya teknik düzeyde katkı sağladığı; ancak taksonomi tasarımı, extension kullanımı, sektör farklılıkları ve raporlama çevresi gibi unsurlar nedeniyle tam bir dijital yeknesaklığın henüz sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the convergence process between International Financial Reporting Standards and United States Generally Accepted Accounting Principles within the context of digital financial reporting and XBRL taxonomies. The globalization of capital markets has increased the need for financial information that is comparable, reliable and accessible in a timely manner across different jurisdictions. This need has accelerated efforts to bring US GAAP and IFRS closer together, particularly through the cooperation between the IASB and the FASB following the Norwalk Agreement. However, the differences between the two systems are not limited to the textual structure of accounting standards; they also continue to appear in the digital representation and classification of financial data. This study first discusses the purpose and importance of financial reporting, the historical development of IFRS and US GAAP, their main characteristics and the fundamental differences between them. It then evaluates the convergence process and the role of XBRL in this process. XBRL is examined as a digital reporting language that enables financial information to be presented in a machine-readable, comparable and reusable format. In this context, US GAAP and IFRS taxonomies are compared in terms of scope, number of elements, design philosophy, use of extensions, common practice approach and technical architecture. The empirical section of the study analyzes two different reporting structures through the case of Wirtgen Group and John Deere. John Deere's publicly available US GAAP-based reporting system is compared with Wirtgen's internal reporting and intra-group mapping files in order to examine how financial data are transformed from the local operational reporting level into the upper-level group reporting structure. The study adopts a qualitative research approach based on comparative case analysis and document analysis. The findings indicate that XBRL contributes to the convergence of US GAAP and IFRS at the technical and digital reporting level. Nevertheless, full digital uniformity has not yet been achieved due to differences in taxonomy design, extension usage, sector-specific reporting needs and institutional reporting environments.