UFRS ve VUK perspektifinden değerleme ölçütlerinin karşılaştırılması ve bir uygulama
The comparasion of the criterions from the perpective of the international financial reporting standards (IFRS) and Tax Procedure Law (TPL)
- Tez No: 303601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Değerleme muhasebede önemli bir süreçtir. İşletmeler varlık ve yükümlülüklerini dönem sonlarında değerlemeye tabi tutarak, mali tablolarının daha doğru finansal veriler üretmesi için çalışmalar yaparlar. Ülkemizde farklı kanunlarda geçen, farklı değerleme ölçüleri mevcuttur. Bu durum farklı değerleme yargılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Vergi Matrahının hesaplanmasında kullanılan Vergi Usul Kanunumuzdaki değerleme ölçüleri günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu gereği ise, tüm değerleme işlemlerinde Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarında geçen değerleme ilkeleri dikkate alınacaktır. Bu değişimin finansal tabloları etkileyeceği kesindir. Bu çalışmada Türk vergi hukukunun değerlemeye bakışı, Vergi Usul Kanunundaki değerleme ölçülerinin, Uluslar arası Finansal Raporlama Standartlarındaki değerleme ölçüleri ile karşılaştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Valuation is an important process in accounting. The entreprises subject their assets and liabilities to valuation and try to make their financial statements to generate more accurate outputs. In our country, there are several valuation methods stated in different laws which cause different judgements of valuation. The valuation standards mentioned on the Tax Procedure Law used to calculate the tax assessment are insufficent to meet the contemporary requirements. Due to the new business law which will come into effect as of 1st of July 2012, the principles of the valuation in the Turkish Accounting and Financial Standards will be taken into consideration for all the valuation transactions. It?s obvious that this change would affect the financial statements. To summarize, in my paper I?ve tried to explain the view of Turkish Tax law with regard to the valuation, and the valuation measures in the Tax Procedure Law by comparing them with the IFRS.