Muhasebe mesleğinde yargı
Judgement in accounting profession
- Tez No: 303600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru Dünya genelinde etkisini hissettiren küreselleşme olgusu, ekonomik aktivitelerin kayıt, raporlama ve denetiminden sorumlu olan muhasebe bilimini de etkilemiştir. Yaşanan bu süreç ve etkileşimler sonrası artan muhasebe skandalları, düzenlenmiş muhasebe standartları ile mesleki yargı arasındaki ilişkinin yeniden gözden geçirilmesine sebep olmuştur. Küreselleşen Dünya'da devletçi anlayışların hala önemli bir güce sahip olması, uluslar arası ölçekte faaliyet gösteren işletmelerin uyguladıkları muhasebe anlayışlarını temsil eden yeni düzenleme ve bakış açılarının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır.Çalışmada muhasebeye genel bir giriş yapıldıktan sonra meslek, yargı ve etik kavramlarının literatür incelemeleri yapılmış.Ardından standartlar ve muhasebe meslek yargısı konularına yoğunlaşılmıştır. Son olarak da güven, etik ve kültür kavramlarına entelektüel şekilde kısaca değinilerek, oluşturulmaya çalışılan sonucun etkisi perçinlenmeye gayret gösterilmiştir. Çalışmanın tüm ilgililere bir nebze ışık tutmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
At the end of 20. century, the globalization effect that generally separated on the world, also has been effected the accounting science that responsible economic activities? record, reporting and auditing. The increased accounting scandals that after these interactions and processes have been caused to review relationship between accounting standards and professional judgement. Governmental philosophies on the globalized world still has been had the power on a large scale force to develop new settings and thinkings of accounting philosophies of businesses that work at the international area.On this study after a general introduction to accounting; profession, judgement and ethic conceptions have been examined from the literatures. Then standards and professional judgement on accounting literatures intensively have been investigated. And lastly, the result of effect that studied have been reinforced mentioning trust, ethic and culture conceptions intellectually. I wish the study to get benefit to all interested people and institutions.