TFRS ve VUK'a göre oluşturulan bilançoların karşılaştırılması: Bir KOBİ bilançosu uygulaması
Comparation of TFRS and VUK-Oriented balance sheet: An application on a SMEs balance sheet
- Tez No: 332586
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde şirketlerin büyümesi ve ekonomik küreselleşme nedeniyle, işletme ile ilgili çıkar gruplarının anlaşılır, gerçekçi, karşılaştırılabilir ve güvenilir finansal bilgi ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla muhasebe uygulamalarında standartlaşmaya gidilmesi sonucunda UMS ve UFRS oluşturulmuştur. Ülkemizde gerek VUK hükümlerine göre sunulan finansal bilgilerin işletme ile ilgili çıkar gruplarının finansal bilgi ihtiyacını yeterince karşılayamaması, gerekse uluslararası standartlara uyumun sağlanması amacıyla UMS ve UFRS ile uyumlu ulusal muhasebe standartları oluşturma sürecine girilmiş böylece TMS/TFRS oluşturulmaya başlanmıştır. Ülkemizde özellikle muhasebe alanındaki akademisyen ve uygulamacılar tarafından TMS/TFRS uygulamalarının muhasebe ortamında kaydedilmesini sağlamaya yönelik hesap isimleri önerilmekle birlikte, KGK'nın yeni bir hesap planı hazırlama süreci de devam etmektedir. Bu çalışmada öncelikle TMS/TFRS'ye göre yapılan hesaplamaların muhasebe kayıtları inceleme konusu edilmekte, daha sonra orta ölçekli bir üretim işletmesinin VUK hükümlerine göre düzenlenmiş bilânçosu standartlara göre dönüştürülmekte ve finansal durum tablosu oluşturulmaktadır. Böylece VUK hükümlerine göre düzenlenmiş haliyle kıyaslamak suretiyle, TMS/TFRS'ye göre düzenlenmiş bir finansal durum tablosunun finansal tablo kullanıcılarına sağlayacağı yararların ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the need of comprehensible, realistic, comparable and reliable financial information of interest groups related to companies has increased because of the development and economical globalization of companies. To meet this need, International Accounting Standards (IAS) and Intenational Financial Reporting Standards (IFRS) are created because of the standardization of accounting application. In our country, financial information presented according to VUK (Turkish Tax Law) rules could not meet the financial information needs of interest groups related to the companies. Considering this point, for the purpose of adapting international standards, the process of creating national accounting standards which are well-matched with IAS and IFRS has been put into action. So, the constitution of Turkish Accounting Standards (TAS)/Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) have been started. In our country, together with proposing account names towards recording TAS/ TFRS applications in accounting framework by academicians and practitioners especially in accounting field, the preparation process of a new account chart of KGK (Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority) is also going on. In this study, first of all, the accounting records of calculations implemented in accordance with TMS/TFRS are analyzed. Then, the VUK-based balance sheet of a medium sized enterprise is re-arrenged and balance sheet in accordance with TMS/ TFRS is created. So, the aim of this study is to reveal the benefits of balance sheet in accordance with TAS/TFRS towards financial statement users and to compare it with the VUK-based version.