Türkiye'de küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde uygulanan finansal raporlama standartları ve bir uygulama
Financial reporting standards are applied to small and medium-sized enterprises in Turkey and an application
- Tez No: 303602
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Muhasebe uygulamalarında ve mali raporlamada karşılaştırma olanağını ortadan kaldıran ülkeler arası farklılıklar finansal raporlama standartlarının uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir.Uluslar arası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından büyük kuruluşlar için hazırlanan tüm UFRS'lerden rapor elde etmek maliyetlidir ve oldukça fazla zaman gerektirir. Bu nedenle 2009 yılında küçük işletmeler için daha sade ilkeler içeren finansal raporlama standartları yayımlandı.Bu çalışmanın amacı, kamuya hesap verme yükümlülüğü bulunmayan ve dış kullanıcılar için genel amaçlı mali tablo yayımlayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için hazırlanan finansal raporlama standartlarını açıklamak ve Türkiye şartlarında bir uygulama örneği hazırlamaktır.
Özet (Çeviri)
Accounting and financial reporting practices that eliminate the possibility of comparing the differences between the countires makes it necesarry for the financial reporting standards.The International Accounting Standards Board is prepared for large organizations to obtain all the IFRS reporting is costly and requires a lot of time. Fort his reason, more basic principles for small businesses published with financial reporting standards in 2009.The purpose of this study, to explain do not have public accountability and published for the general purpose financial statements for external users is prepared for the Small and Medium-Sized Businesses and to prepare an example of application is the conditions of Turkey.