Bilgi sistemleri denetimi ve yönetim beyanı
Management declaration and information technology audit
  1. Tez No: 303609
  2. Yazar: MEHMET MURAT HUYUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma çalışmamızın temel amacı; Bilgi Sistemleri Denetimi konusunun önemini, gerekliliğini vurgulamak ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Bilgi Yönetimi Dairesi tarafından 30.07.2010 tarihinde yayınlanan genelge ile bankaların 2011 yılı denetim döneminden itibaren ilk kez hazırlayacakları Yönetim Beyanı ve uygulaması hakkında detaylı bilgi vermek, Yönetim Beyanına mesnet teşkil edecek Bilgi Sistemleri Denetimlerinden örnekler sunmaktır.Banka yönetim kurulu onayı ardından bağımsız denetçilere sunulacak olan Yönetim Beyanı; bankanın bilgi sistemleri ve bankacılık süreçlerine ilişkin iç kontrollerinin Bilgi Sistemleri Denetim dönemi açısından etkinlik, yeterlilik ve uyumluluğuna ilişkin değerlendirmede bulunarak, bu çerçevedeki mevcut durum ve yürütülen çalışmalara ilişkin güvence sunacaktır. Yönetim Beyanı konusu akademik bir çalışmaya ilk kez konu olarak alınmış ve literatüre kazandırılmıştır.Çalışmamızda Yönetim Beyanı hazırlama çalışmaları farklı danışmanlık firmalarının önerileri göz önüne alınarak makul bir metodoloji oluşturulmuş, Yönetim Beyanı kapsamında Bilgi Sistemleri Denetimlerinden Konfigürasyon Yönetimi denetimi örnek olarak yapılmış ve raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to emphasize the necessity of Information Systems Audit and give detailed information about the implementation of Management Declaration, the circular which published on 30.07.2010, issued by the banks for the first time since the 2011 audit period by Banking Regulation and Supervision Board of Office of Information Management, prepare and provide examples for Declaration of Management?s Information Systems Controls.Following the Bank?s board of directors submitted this Management Declaration, it reported to the independent auditors. This framework will provide assurance regarding the current situation and the work conducted the bank's information systems and internal controls related to the processes of banking activity in terms of Information Systems audit period. Management Declaration handle in an academic study firstly and gain it to the literature with this thesis.In thesis we got consulting firms? preparation of proposals taking into account the different studies and created a reasonable methodology. Amoung Management Information Systems Controls, Configuration Management control whole audit made and reported.