Algılanan örgütsel adaletin, örgütsel sinizme ve işten ayrılma niyetine etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research about determinig the effect of perceived organizational justice to the intention of the organizational cynicism and leaving from work
  1. Tez No: 303635
  2. Yazar: AYDAN ÇAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada çalışanların algıladıkları örgütsel adalet algılarının örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Bu çerçevede, algılanan örgütsel adalet boyutlarının örgütsel sinizme ve örgütsel sinizmin de işten ayrılma niyetine etkileri ortaya konması amaçlanmıştır.Tez üç ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, algılanan örgütsel adalet kavramı; ikinci bölümde örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti kavramı; üçüncü bölümde algılanan örgütsel adaletin örgütsel sinizme ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmada; Mersin'de imalat (sanayi) sektöründe faaliyet gösteren işletmedeki çalışanların algıladıkları örgütsel adaletin örgütsel sinizme ve işten ayrılma niyetine nasıl etki ettiği incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, anket çalışmasından istifade edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, One-Way ANOVA Analizi (Tek Yönlü Varyans Analizi) ve T- Testi Analizi uygulanmıştır.Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ışığında, algılanan örgütsel adalet ile örgütsel sinizm arasında pozitif bir ilişki olduğu ve örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Demografik özellikler (yaş, kıdem durumu, eğitim durumu, cinsiyet) ile algılanan örgütsel adalet arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived organizational justice perceptions of employees? and , organizational cynicism and the intention of leaving from work is examined. In this context, it is aimed that the effects of the dimensions of perceived organizational justice to organizational cynicism and the effects of organizational cynicism to the intention of leaving from work are revealed.The thesis consists of three main sections. It is stated that in the first section, the concept of perceived organizational justice; and in the second section , the concept of organizational cynicism and the intentions of leaving from work; and in the third section,in order to determine the relationship between organizational cynicism and the intention of leaving from work.In the study, it is examined how perceived organizational justice of employees? who work in an enterprise that operates in manufacturing (industrial) sector effects to the organizational cynicism and the intention of leaving from work. In the research, it has been benefiting from a survey work as a means of datacollection. In the data analysis, it was applied Pearson Moment Correlation Analysis, One-Way ANOVA Analysis (One-Way Varience Analysis) and T-Test Analysis.According to the evaluation of the data obtained in the study, it is seen that there is a positive relationship between perceived organizational justice and organizational cynicism ; and there is a positive relationship between organizational cynicism and the intention of leaving from work . It is observed that there is no significant difference between demographic characteristics (age, veteran status, educational status, gender) and perceived organizational justice.