Avrupa Birliği göç politikası kapsamında Fransa'nın göç politikası
France's migration policy within the European Union's migration policy
  1. Tez No: 303691
  2. Yazar: GAMZE DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Avrupa Birliği bütünleşme tarihi içinde göçlerin önemli bir rolü olmuş, özellikle ekonomik gelişme trendine bağlı olarak bölge göçmenler için bir çekim merkezi haline gelmiştir. AB'nin günümüze dek uzanan göç tecrübesi ve bu doğrultuda izlediği politikalar kapsamında, kıta içinde en fazla göçmen alan ülkelerden biri olan Fransa'nın göç politikası, Birliğin gelecekteki ortak göç politikaları açısından incelenmeye değer bir alandır. Bu sebeple çalışmanın temelinde göç olgusuna açıklık getirilerek, AB'nin ortak göç politikası oluşturma çabaları ve özellikle bugün Fransa'nın ulusal düzeyde izlediği göç politikaları karşılaştırmalı olarak mercek altına alınmıştır.Çalışmanın kapsamını; göç olgusunun sebepleri, dünya üzerinde farklı formlarda meydana gelen göç çeşitlerinden AB ile özelde Fransa'nın hangi yönleriyle etkilendiği, AB'nin ortak göç politikası oluşturma kapsamında yaşadığı siyasi süreç ve Birlik üyesi Fransa'nın göç politikasının dünü, bugünü ve AB politikaları ile etkileşiminin analizi oluşturmaktadır. Fransa'nın özelde incelenmesinin sebebi, bugün göç politikalarıyla gündemde fazlasıyla yer alması ve AB politikalarının geleceği açısından önemli ülkelerden biri olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the history of European Union?s integration, migration has a significance role. Especially with the economic development, the region has become a center of attraction for immigrants. Today France is the most immigrant receiving country in the Union. Therefore the France?s migration policy is an area worthy of study for the future of the EU?s migration policy. This study tried to examine the EU?s common migration policy with the comparative analyses of France?s migration policies at the national level.Reasons of the migration, types of migration that occur in different forms all over the world have been tried to explain with the affects on European Union and France. Also, the process of creating a common EU migration policy and France migration policy?s interactions with the Union, tried to analyze. The reason for choosing France, because of it?s migration policies that take place on the agenda today and being one of the important countries for the future of the EU policies.