Havalimanı işletmeciliği yapan firmaların sermaye yapılarını etkileyen faktörler
The factors that affect capital structures of the airport operator companies
  1. Tez No: 303693
  2. Yazar: HAKAN CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Havalimanı işletmeciliği önceki dönemlerde kar amacının olmadığı ve daha çok kamu hizmetinin ön planda olduğu bir sektörken, artan talep ve sektörde gerçekleştirilen özelleştirme uygulamaları ile beraber havalimanlarının ticarete , turizme açılan önemli bir kapı olduğu daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Havalimanları , havacılık alanında yaşanan hızlı büyümeye ayak uydurabilmek için hızlı şekilde gelişmekte , faaliyette bulundukları bölgelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli rol oynamaktadırlar.Sermeya yapısı işletmelerin faaliyetlerinin finansmanında kullanmış oldukları borç / özsermaye bileşimi olarak ifade edilmektedir. Günümüzde gerçekleşen ekonomik gelişmeler, firmalar açısından sermaye yapısı planları yapılırken birçok faktörün analizini zorunlu kılmaktadır. Havalimanı işletmecileri ise artan talep karşısında finansman ihtiyacı duymakta ve yüksek kaldıraçla faaliyet göstermektedir. Yapılan çalışmada, havalimanı işletmeciliği yapan firmaların sermaye yapılarını etkileyen faktörler çoklu regresyon yöntemiyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whereas for the previous periods, airport operaration was a sector which did not focus on profitability but primarily a public sector, due to the increasing demand along with the privatization implementations, which are opportunity for the industry, it has been began to be seen that airports are an important gate opening to economy and tourism. Airports has been developing rapidly in order to keep pace with the rapid growth and has an important role in the social and economic development of the region where they are located.The capital structure is a combination of debt and equity which are used in financing their business activities. Due to the current economic developments, which are realized rapidly, the companies are required to analyze lots of factors in planing the capital structure. Because of the increasing demand, the companies become to be in need of financial sources and hence, carry out their activities with a high financial leverage. At this study, the factors which has impact on the capital structure are studied by means of the multiple-regression analysis.