Çalışanların tasnifi, işgücünün temini, işgüvencesi ve işgücünün eğitimi açısından Osmanlı sanayi sektöründe istihdam (1830-1920)
On behalf of the classification of the workers, procurement of working force, work insurance and education of the workers; employment in Ottoman industrial sector
- Tez No: 303699
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte Osmanlı Devleti'nde de sanayileşme hareketleri başlamıştır. Bu hareket, yeni tip sanayi üretimine uygun işgücü meselesini ortaya çıkarmıştır.Bu tezde, 1830 - 1920 döneminde Osmanlı Sanayi Sektöründe işgücünün tasnifi yapılmış, işgücünün temini ve eğitimi meseleleri üzerinde durulmuştur. İş güvencesi de incelenen konular arasındadır.Tez, Osmanlıca arşiv kaynaklarına dayalı olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization movement in Ottoman Empire starts with the Industrial revolution. This movement creates a problem of a new type of production which is a procurement of working force for Industrial manufacturing.In this thesis, classification of the working force between the dates of 1830 ? 1920 period was made, after that matters such as how the procurement of working force was made and educated was observed. the work insurance is one of the topics as also. This thesis prepared based on the Ottoman archive records.