Türkiye için alternatif büyüme perspektifleri ve yeni kalkınma modellemesine giriş
Alternative growth perspectives for Turkey and introduction to new development modelling under economies of scope
- Tez No: 303707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, içinde bulunduğumuz tarihsel aşamanın dünya ve Türkiye için analizini yaparak, bu aşamayı çok yönlü ve derin bir dönüşüm safhası olduğunun tespitini yaptıktan sonra, iktisadi büyümenin, şimdiye kadar olan sermaye birikim süreçlerindeki teorik temellerini eleştirel bir bakışla ele almaktadır. Yine bu çalışma, tam buradan yola çıkarak, yeni bir büyüme paradigmasını tarif edecek sorular sormakta ve bu soruları Türkiye'nin `yeni dönemdeki' alternatif büyüme politikasının temel başlıkları çerçevesinde yanıtlamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken, Türkiye'nin iktisadi büyüme ve sermaye birikimi çevrimlerini de ele almaktadır.Bu çalışmanın sorduğu sorular, 2008 sonrası yaşanılan ?küresel kriz? (dönüşüm) sırasında ortaya çıktığını öngördüğümüz temel varsayımlara dayanmaktadır. Tabii ki bu hipotezleri bize veren sorular vardır. Bu sorular bu çalışmadaki şu temel varsayıma dayanmaktadır: ?Kapitalizmin son krizinin aslında finansal bir kriz olmadığı, içinde bulunduğumuz sürecin ekonominin tüm alanlarını ve siyasi olanı da kapsayan bir dönüşüm olduğu, bu dönüşümün de ulus-devletlere dayanan sermaye birikim rejimini sonlandırmakta olduğu?" Bu temel hipotezden yola çıkan çalışma, Türkiye için alternatif bir kalkınma modelini, önceki modelleri ele alarak onların eleştirisi üzerinden kurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deal with the theoretical foundations of the processes of capital accumulation through a critical point of view, by analyzing the current historical stage for the world and Turkey, and admitting that this stage is a multi-faceted and profound transformation phase. On this basis, this study ask the questions to describe a new growth paradigm and try to answer them within the framework of an alternative growth policy of Turkey's 'new era'. In doing so, Turkey's economic growth and capital accumulation cycles are also discussed.Questions asked by this study based on the basic assumptions emerging during the deep transformations happened after 2008“global crisis”. Of course these are questions, which gives our hypotheses. These questions of this study are based on the following basic hypothesis:“The last crisis of capitalism is not actually a financial crisis, is a paradigm shift covering all areas of the economy in the current process, including political ones, and also this paradigm shift is about to terminate the regime of capital accumulation based on the nation-states...”This study, departing from this basic working hypothesis, aim to set out for Turkey, an alternative model of development, in criticizing the previous models.