Rönesans'tan günümüze dansın sorunsallaştırılması
The problematization of dance from Renaissance to present
- Tez No: 303709
- Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN GÜRÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada Rönesans'tan günümüze Batı dansı, Michel Foucault'nun ?sorunsallaştırma? kavramını kullanarak çözümlenir. Dansın sorunsallaştırılması demek olan, dansın belirli bir söylemle eklemlendirilmesi, bu söylemin içerdiği belirli kavramların dansa yüklemlenmesi ile dansın bilgi nesnesi olması ve onunla ilişkili söylemsel ifadelerin oluşturulması bakımından, Batı'da dansın tarihsel olarak tamamen özelleştirilmiş tikel ve özgül bir öznel deneyim alanı olarak ortaya çıkması, bu deneyim alanında koreograf, dansçı ve izleyici özne konumlarının belirmesi ve dansı belirli hakikat oyunları içinde düşünce nesnesi olarak kuran, söylemsel olan ve söylemsel olmayan gerçek pratikler ele alınır.
Özet (Çeviri)
In this study Western Dance is analyzed from Renaissance to present through Michel Foucault?s concept of ?problematization?. The problematization of dance means the articulation of dance with a particular discourse; with the attribution of particular concepts, this discourse contains dance as it becomes an object of knowledge and as discursive statements are related to it; the historical appearance of dance in the West as a totally subjectified particular and a specifically subjectified experience field, the appearance of the choreograph, the dancer and the viewer as subjects in this experience field and discursive and non-discursive practices that establish dance as an object of thought in the particular games of truth are explored.