Ekonomik kriz, göç ve bavul ticareti: Laleli piyasası örneği
Economic crisis, immigration and shuttle trade: The example of Laleli market
  1. Tez No: 303720
  2. Yazar: ERKAN GÖLÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, günümüzde sıkça tartışılan kapitalizm ve kriz ilişkisini dikkate alarak, kapitalizmin gerileme ve daralma dönemlerini ve özel olarak da kriz ile göç arasındaki ilişkiyi Laleli bavul ticareti örneği üzerinden incelemeye çalışmaktadır. Bu bağlamda önce kapitalizmin ürettiği ya da maruz kaldığı krizler üzerinde durulmuştur. 2008 krizinden hareketle göç kavramı tahlil edilmeye çalışılmış ve insanların yaşadıkları yerden ayrılmalarının başlıca sebebinin ekonomik-siyasi krizler olduğu sonucuna varılmıştır. Bu noktadan sonra konuyu daha somut düzlemde ele almak için 1990'lı yıllarda ortaya çıkan Laleli piyasası ve bavul ticareti örnek olarak incelenmiş ve nihayetinde yakın dönemde ortaya çıkan değişimlere dair bazı saptamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the social and economic aspects of Laleli shuttle trade and associated migration experience especially focusing on the decline or recession periods of capitalism. To this aim we tried to evaluate the example of Laleli as a specific and contemporary experience and to show the relation between crises and migration. Taking the crises situation of 2008 onwards into account, we have tried to analyze the concept of ?migration? and as a result and concluded that the economic-political crises are the main reason of labor migration to search for new jobs and opportunities. To make a concrete evaluation we have focused on the migration experience targeted Laleli-İstanbul in 1990?s from ex-Soviet republics. We tried to show the dynamics of the establishment and development of Laleli market as an example for shuttle trade. Finally, we tried to discuss the effects of economic crisis of 2008 on migration patterns.