Türkiye'de dalgalı döviz kuru rejimi altında TCMB'nin döviz piyasası müdahalelerinin döviz kurları üzerine etkileri: Ampirik bir çalışma
The effects of foreign exchange market interventions of CBT on foreign exchange rates under floating exchange rate regime in Turkey: An empirical study
- Tez No: 303719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma Türkiye'de dalgalı döviz kuru rejiminin uygulanmaya başlandığı 22 Şubat 2001 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın döviz piyasasında gerçekleştirdiği döviz müdahalelerinin döviz kurları üzerindeki etkilerini ve müdahalelerin etkinliğini araştırmıştır. Küreselleşme ile birlikte sermaye akımlarının bir ülkeden diğerine hızla hareket edebilmesi, merkez bankalarının para ve döviz piyasalarındaki önemini arttırmıştır. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarınca uygulanan müdahale politikası; döviz kurlarında meydana gelen beklenmedik değişimleri gidermeyi, döviz piyasasında derinliği sağlamayı, kurları istenilen doğrultuda yönlendirmeyi amaçlayabilmektedir. Türkiye'de de TCMB tarafından gerçekleştirilen döviz müdahalelerinin döviz piyasası ve kurlar üzerinde istenilen etkiyi yaratabilmesi, müdahale yönteminin özellikle kriz zamanlarında başvurulabilir olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla dalgalı döviz kuru rejimi altında böyle bir politikanın yararlı olması, küreselleşme sürecinde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin tercih sebebi olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the efficiency of the interventions evaluated by the Central Bank of the Republic of Turkey (CBT) since the date of implementing flexible exchange rate regime on 22nd February 2001 in Turkey. In conjuction with globalization, quick capital flows from one country to another underlines the importance of central banks in the money and foreign exchange market. The intervention policy evaluated by both developed and developing economies can aim to prevent unexpected exchange rate moving, achieve the depth in foreign exchange market, or manipulate the foreign exchange rates into the desired direction. The situation of creating desirable effects on the exchange rates of interventions -also conducted by CBT in Turkey- makes this policy referable especially in time of crisis. This means that under the flexible exchange rate regime, such a useful intervention policy will be preferable for both developed and developing economies in the globalization process.