Gıda kalite güvence sistemlerinin sürdürülebilir rekabet gücüne etkisi ve bir uygulama örneği
The effect of food quality assurance systems on sustainable competitiveness and a case study
- Tez No: 303728
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZEYNEP DÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yönetim biliminde yaşanan gelişmeler ve küreselleşmeyle birlikte işletmelerin yaşamında rekabet gücünün önemi günümüzde giderek artmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de ve dünyada kullanılan gıda kalite güvence sistemlerinin son yıllarda etkisi artan müşteriler faktörü çerçevesinde sürdürülebilir rekabet gücüne etkisini kapsamaktadır. Araştırma aracı olarak İstanbul ilinde yaşayan tüketicilere uygulanan anket yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile tüketicilerin gıda güvenliği bilinci ve uluslararası rekabette önemi giderek artan geleneksek gıdalardan Türk tatlıları üretiminde gıda kalite güvence sistemlerini uygulayan işletmelerin tüketici gözünde sürdürülebilir rekabet gücü incelenmiştir. Araştırma sonucunda gıda güvenliği uygulamalarının tüketici için artık bir değer haline geldiği ve işletmeler için sürdürülebilir rekabet gücü elde etmede önemli bir araç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is increasing the importance of competitiveness in enterprises? life with the recent developments in management science and globalization. This study comprises the effect of food quality assurance systems on sustainable competitiveness considering customer factor in today?s world. It has been applied survey method on consumers who live in Istanbul as research tool. It is analyzed the sustainable competitiveness of the enterprises that are implementing food quality assurance systems and manufacturing traditional desserts in the eyes of consumer. Following the research, it is ensued that food safety applications now become a value for the consumer and it is an important tool to acquire sustainable competitiveness for enterprises.