KOBİ'lerde UFRS uygulamasının Türkiye ekonomisine muhtemel etkileri
Prospective influences of IFRS applications at SMEs in Turkey's economy
- Tez No: 303770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler; istihdama olan katkıları, yarattıkları katma değer ve sayıca fazla olmaları nedeniyle ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Ancak ekonomideki önemlerine rağmen kredi temininde, uluslararası piyasalara açılmada ve ölçeklerini büyütmekte sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntılardan biri de finansal raporlama ile ilgilidir. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) küçük orta büyüklükteki işletmelerin finansal raporlamasında uygulama birliği sağlamak ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının kullanımını arttırmak amacıyla KOBİ Finansal Raporlama Standardını yayımlamıştır. KOBİ Finansal Raporlama Standardı, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının özüne uygun olmakla birlikte KOBİ'lerin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla basitleştirilmiş standart olarak yayımlanmıştır. Bu durum KOBİ'lerin mali tablolarının karşılaştırılabilmesine ve tam set UFRS'lere geçişte kolaylıklar sağlayacaktır. Ülkemizde de bu konu gündemde olup, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu, KOBİ'ler için Türkiye Finansal Raporlama Standardını yayımlamıştır. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile 01.01.2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.Bu çalışmada KOBİ'lerin yapısı ve ekonomik önemi, muhasebe uygulamalarına ilişkin yasal düzenlemeler ve KOBİ Finansal Raporlama Standardı teorik olarak incelenmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen vak'a çalışmasında Galvaniz AŞ'nin finansal tabloları KOBİ Finansal Raporlama Standardına uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Vak'a analizinde ayrıca KOBİ Finansal Raporlama Standardının uygulanmasının getireceği değişikliklerin mali tablolara etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contribution of small and medium sized entities to employment are significant in country`s economy due to their high number of existence and the added value they create. However their importance in the economy they experience difficulties in supplying a loan, expanding to international markets and in growing. One of these difficulties is about financial reporting. International Accounting Standards Board (IASB) published the International Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities (IFRS for SMEs) to secure uniformity in financial reporting´s of SMEs and to increase the usage of International Financial Reporting Standards. To meet SMEs's needs, Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities is simplified and published as standard, correspondingly to International Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities (IFRS for SMEs). Current state will provide convenience in comparision of SMEs´s financial statements and in complete transition to IFRS. This issue is on the agenda also in our country and Turkish Accounting Standards Board (TMSK) has published the Turkish Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities (TFRS for SMEs). It will be put in force with new Turkish Trade Code as of 01.01.2013.This study examines the structure and economical significance of SMEs and investigates theoretically the legal regulations regarding accounting applications and Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities. In the case study within the scope of this thesis, the financial statements of Galvaniz AŞ are adjusted according to Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities. Furthermore in the case study, the influence of changes coming with the usage the Financial Reporting Standard for Small and Medium sized Entities on financial statements.