Avrupa Birliği göç politikaları: Almanya'daki Türk işçileri
European Union migration policy: Turkish workers in Germany
- Tez No: 303769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Avrupa Birliği ortak göçmen politikası oluşturma sürecinde birçok sorunla karşılaşılmıştır. Bunun en büyük nedeni Birliğin federalist duygular taşıması ve uluslarüstü bir özelliğe sahip olması nedeniyle üye devletlerin egemenlik haklarını birliğe devrederken tereddüt etmeleridir. Almanya'nın AB içerisindeki siyasi varlığının büyük olması nedeniyle Birliğin göçmen politikaları üzerinde etkisi büyük olmuştur. Bir önemli nokta daha var ki, Almanya Birlik içerisindeki ülkeler arasında en çok göç alan ve sığınma başvurusunda bulunulan devletlerden birisidir. Bu nedenle oluşturulacak politikada Almanya'nın yetki alanı oldukça geniş olmuştur. Yetki alanı çerçevesinde Almanya hem ulusal yasalarını AB çerçevesinde uyumlaştırmaya çalışırken hem de AB mevzuatına katkıda bulunmak durumundadır. Türkiyeli işçilerin Almanya'da büyük bir çoğunlukta olduğu düşünülürse, söz konusu göçmenlerin Alman toplumuna uyumlaştırılması ve Birlik politikasından ne kadar etkilendiği oldukça dikkat çekici ve incelenmesi gereken bir konudur. Tüm bu konular çalışmada incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the process of creating EU common migration policy, there are many problems. The biggest reason for this, the unity carries Federalist sentiments and also it has a supranational structure. That?s why member states should hand over their sovereignty to EU. Germany has huge affects on decision migration policy in EU due to great political asset.The point is, Germany is one of the most attractive immigration countries between member states as well lots of asylum-seeker. Therefore, Germany has very large domain in Community. Moreover, Germany need integrated immigration policy with EU and also it should contribute EU immigration system based on framework for community. All of these issues are quite remarkable to investigate in this essay.