Avrupa Birliği (AB)'nin enerji politikası ve Türkiye
Energy politics of European Union and Turkey
- Tez No: 303779
- Danışmanlar: DOÇ. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanoğlu hayatı boyunca, enerjiden kesintisiz ve farklı şekillerde faydalanabilmek için doğal çevreye bağımlı durumdadır. Enerji bol ve yeterli olduğunda ülkeler daha hızlı büyüyüp gelişmekte ve sanayileşme daha rahat gerçekleşmektedir. Dünyada her alanda enerjiye duyulan ihtiyaç günden güne artmakta ve bu ihtiyaç ülkeleri enerji politikaları konusunda karmaşıklığa sürüklemektedir. Karmaşıklığın giderilmesi için ise ülkeler enerji çeşitleri arasında bir denge kuracak enerji politikası benimsemelidir. Türkiye ile AB üyesi olan ülkeler de diğer ülkeler gibi enerjinin öneminin farkında olarak farklı enerji politikalarını hayata geçirmeye ve bu politikaların sürekliliğini sağlamaya çalışmaktadırlar. Üç bölümden oluşan bu çalışmada enerjinin farklı çeşitleri dikkate alınarak AB ve Türkiye'nin enerji politikaları incelenmiştir. AB'nin enerjinin farklı çeşitleri ile enerji politikalarını geliştirdiği ancak AB ve Türkiye için uygulanması zor olan politika hedefleri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the life, human being is dependent on natural environment to derive benefit from continuous and different types of energy. When the energy is abundant and adequate, countries grow more quickly and industrialization takes place more easily. The need for energy is increasing day by day in every field of energy policies in countries in need, and this drags on the complexity. In order to eliminate complexity, countries will establish a balance between energy types to adopt energy policies. Turkey and EU member countries aware of the importance of energy as well as other countries such as the different energy policies and to implement these policies are working to provide continuity. This study which consists of three parts and considers different types of energy examines the energy policies of EU and Turkey. In order to come the conclusion that, EU enhances energy policies with different types of energy however it is difficult to apply for EU and Turkey.