Kamu sektöründe istihdam edilen kadınların kariyer engellerini ve cam tavan sendromunu algılamalarına ilişkin bir araştırma
A research of the career barriers and glass ceiling syndrome of the women employed in public sector
- Tez No: 303797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kamu sektöründe istihdam edilen kadın çalışanların cam tavan sendromuna ilişkin herhangi bir algılarının olup olmadığını ve eğer böyle bir algılamaları var ise bu algının kurum tarafından konulan engeller, yöneticiler (erkek) tarafından konulan engeller ve aile tarafından konulan engeller bağımlı değişkenlerine ve demografik değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye çalışmaktır.Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kariyerin tarihsel olarak gelişimine ve kariyer ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca literatürde yer alan mevcut kariyer sorunları açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde; kadınların çalışma yaşamına katılımları tarihsel açıdan irdelenmiş ve dünden bugüne kadın çalışanların dünyada ve özellikle Türkiye'de karşı karşıya kaldıkları sorunlar ve çalışma yaşamında var olma çabaları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde cam tavan sendromu kavramı üzerinde durulmuş ve kavram çeşitli yönleri ile birlikte açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile yerel halka hizmet etmeye yönelik kurulmuş belediyelerde gerçekleştirilen araştırma ve bu araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Çalışma Tekirdağ il sınırları içerisinde faaliyetlerini sürdüren on adet belediye ve bu belediyelerde istihdam edilen 153 kadın çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmada yer alan yöneticiler (erkek) tarafından konulan engeller ve kurum tarafından konulan engeller boyutların puanları ortalamalarının medeni durum değişkenine göre grup ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bu durum kadın çalışanların cam tavan sendromuna ilişkin algılamalarının örgüt merkezli olduğunun kanıtı durumundadır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to explore if women workers in public sector have the perception of glass-ceiling and to measure their perception of glass ceiling by taking dependent variables are the barriers created by organisation, the barriers created by managers (male) and the barriers created to by family and demographic variables into account.This thesis consisted of three main chapters with the introduction and the conclusion chapters. In the first chapter, the historical evolution of the career and the foundational notions are examined. This chapter also examines recent career problems in literature.Throughout the second chapter, the women?s participation into workforce is historicized to observe the problems and the women?s effort to exist in workforce in the world, especially in Turkey. This chapter also emphasizes the concept of glass ceiling syndrome and concept examines by differences aspect.In the third chapter, the outcomes of the actual research which took place in local municipalities working under the Municipality Act No.5393 are analyzed. This research focuses on ten different municipalities located in Tekirdağ and 153 women employees working in these municipalities. According to these results, the difference between the mean of the points of the the barriers created by organisation and the barriers created by managers (male) and the mean of the points of marital status is found meaningful in the results. This situation is argument of women?s perception related to glass ceiling syndrome is organisation-centred.