İnsan kaynakları yönetimi açısından fazla çalışma kavramı ve konuyla ilgili bir araştırma
Overwork in human resources management and a research of concerning issue
- Tez No: 303801
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Normal çalışma sürelerinin üzerinde üretimin arttırılabilmesi, üretim faaliyetlerindeki oluşabilecek aksaklıkların zamanında önlenebilmesi ve özellikle de işletmelerin ve dolayısıyla toplumun bazı acil ihtiyaçlarının giderilebilmesi amaçlanarak yapılan çalışmalar, fazla çalışma olarak tanımlanmaktadır. İşgörenlerin, fazla çalışma yapmaları sonucunda, bir yandan kendilerine ek kazanç sağlarken, bir yandan da fiziksel ve psikolojik sağlıkları ve iş-aile yaşantıları da olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı çalışmada fazla çalışma kavramının 4857 Sayılı İş Kanunu açısından hukuksal boyutu ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve İnsan Kaynakları Yönetimi açısından fazla çalışma kavramının İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarıyla ilişkisi incelenmiş ve daha sonra da konuyla ilgili bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Öyle ki fazla çalışma kavramı İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarını oluşturan planlama, temin-seçim, eğitim, performans, ücret, işçi sağlığı ve güvenliği ve işçi ve işveren ilişkilerini de yakından ilgilendiren bir husustur. Gerçekleştirilen araştırmada çeşitli sektörlerde çalışan işgörenlerin fazla çalışma konusundaki bakış açıları öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı, işgörenlerin, fazla çalışma ile ilgili görüşlerinin araştırılmasına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Overwork is defined as the extra time of work that is done to increase productivity beyond normal level, in order to prevent troubles in production more efficently and particularly to fulfill the urgent needs of the companies and therefore the societies. On the one hand by doing overwork, workers derive an extra profit on the other hand due to the overwork they may suffer physical or psychological health issues or may even experience work-family conflicts as well. Due to these reasons, the term of overwork has been considered juridically in detail according to 4857 of Turkish Labour Law. The results and relation of overwork has been inspected from the point of Human Resources Management functions and afterwards a reseach survey has been performed. The term of overwork concerns human resources management functions such as planning, recruitment, training, performance appraisal, compensation administration, employee health and safety, employee-employer relations closely. In the research, employees in several industries have been interviewed and their perspectives about overwork have been studied. Main purpose of this paper is to learnemployee opinions on overwork.