Flavius Hanedanı Döneminde (İ.S. 69-96) Bithynia-Pontos Eyaleti
The Province Bithynia-Pontos in the Period of Flavian Dynasty (AD 69-96)
  1. Tez No: 504984
  2. Yazar: AYTUN YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Flavius Hanedanı'nın ilk imparatoru Vespasianus İ.S. 69 yılında tahta oturduğunda ekonomik sıkıntılar yaşayan bir Roma İmparatorluğu devraldı. Boşalan hazinenin güçlenmesi için Roma topraklarında bir dizi yeni uygulama getirdi. Roma İmparatorluğu'nun Anadolu topraklarında kurduğu üçüncü eyalet olan Bithynia-Pontos Eyaleti, Flavius Hanedanı döneminde de Roma senatosuna bağlı olarak yönetilmeye devam etti. Flavius Hanedanı döneminde Anadolu eyaletlerinin yönetiminde bazı köklü değişikler yapıldı. Vespasianus ile birlikte, Bithynia-Pontos Eyaleti'nde yeni kentler inşa edilerek, merkezi otoritenin güçlenmesi, eyalet güvenliği ve refah düzeyinin artırılması hedeflendi. Kafkaslar'da yaşanan hareketlilik, Flavius Hanedanı döneminde Bithynia-Pontos Eyaleti topraklarında askeri yatırımların artmasına, yol yapım çalışmalarının yoğunlaşmasına neden oldu. Ayrıca bu dönemde Anadolu kökenli aristokrat aileler içerisinden Roma yönetiminde önemli görevlere getirilen kişi sayısında önemli bir artış yaşandı. Flavius Hanedanı döneminde güçlenen bu politika doğrultusunda, Bithynia-Pontos Eyaleti'nin görev yapan yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu Anadolu kökenli aristokratlardı. Vespasianus'un imparator olması sonucunda yaşanan bu gelişmeler Bithynia-Pontos Eyaleti ve diğer Anadolu eyaletleri için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.“Flavius Hanedanı Döneminde (İ.S. 69-96) Bithynia-Pontos Eyaleti”başlıklı tezimizin amacı Roma'da sosyal, ekonomik, askeri olmak üzere köklü değişimlerin yaşandığı Flavius Hanedanı dönemini, Bithynia-Pontos Eyaleti ile sınırlı olmak üzere Anadolu yansımalarını aydınlatmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
When Vespasian ascended the throne in 69 AD as the first emperor of the Flavian Dynasty, he inherited a Roman Empire that was suffering from economic hardships. He launched a series of new implementations throughout Roman territories in order to strengthen the emptied treasury. The Bithynia-Pontos Province, which was the third province established by the Roman Empire on its Anatolian territories, continued to be ruled as bound to the Roman senate during the era of the Flavian dynasty. During the Flavian period, some radical changes were implemented into the administration of Anatolian provinces. Starting with Vespasian, new cities were constructed in the Bithynia-Pontos Province and it was aimed to strengthen central authority as well as the establishment of provincial security and the level of welfare. Activities in Caucasia led to an increase of military investments and to a concentration of road construction in the territories of the Bithynia-Pontos Province. Besides, there was also a significant rise in the number of people from within aristocratic families of Anatolian origin who were brought to important positions in Roman administration during this period. In accordance with this policy that had gained momentum during the Flavian period, the vast majority of people who served as the administrators of the Bithynia-Pontos Province during this period were aristocrats of Anatolian origins. Developments that took place as a result of Vespasian's crowning as emperor became the beginning of a new era for the Bithynia-Pontos Province and other Anatolian provinces. The purpose of our dissertation titled“The Province Bithynia-Pontos in the Period of Flavian Dynasty (AD 69-96)”is to enlighten the reflections of the Flavian Period, which witnessed fundamental social, economic and military changes in Rome, over Anatolia as limited to the Bithynia-Pontos Province.