Yabancılara Türkçe öğretiminde edatlar
Prepositions in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 303806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Her an gelişen ve değişen teknolojiye paralel olarak, insanlar ve dolayısıyla toplumlar arasındaki iletişim de gelişmektedir. Toplumların birbirlerine olan ihtiyaçları her geçen gün biraz daha artmakta, insanlara ve toplumlara ait yaşam biçimleri arasındaki belirgin farklar giderek kapanmaya başlamaktadır. İletişimin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, dil öğrenme ihtiyacını da etkilemiş ve her toplumdan insanın farklı dillere olan ilgisini artırmıştır. Küreselleşen dünyada kültürler arası iletişimin sağlanmasında dil öğretiminin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Hiç şüphesiz tüm bunlar yabancı dil öğretimini zorunlu kılmaktadır. Dil ve kültür ilişkisi düşünüldüğünde farklı kültürlere ait bir dilin öğrenilmesi aşamasında birçok zorlukla karşılaşıldığı görülmektedir. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde, karşılaşılan zorluklardan biri de edatların öğrenimi ve öğretilmesidir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında seri olarak hazırlanmış yedi eserde son çekim edatları ele alınmıştır.Edatların(ilgeçlerin), öngörülen düzeylere uygun olup olmadıkları irdelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to gradually developing and changing technology, communication between people and communities has also been improving . The dependence of societies upon each other has been increasing gradually and the remarkable differences between various lifestyles have started to vanish. The needs of the communities in regard to each other has been increasing as time goes by and the significant differences between people?s lifestyle and communities has begun to close day by day. The rapid development of communication has effected on language learning needs and increasing of people?s interest in foreign languages, which consequently increased the interest of people from each community to foreign languages. The importance of language teaching is an undeniable fact in order to provide intercultural communication in a globalized world. There is no doubt about the fact that this requires foreign language teaching. Many difficulties have been encountered during the process of learning the language of other cultures, when the relationship between language and culture is taken into consideration. One of the difficulties encountered in teaching Turkish as a foreign language is learning and teaching prepositions. This thesis focuses on prepositions in teaching Turkish as a foreign language. A series of seven books prepared in the field of teaching Turkish as a foreign language are covered in this thesis. The accordance of taught prepositions and prescribed levels have been evaluated in depth