Özel sektörde yönetici kadınların cinsiyet kimliği ve feminizm algısı
Gender identity and perception of feminism of women managers in private sector
- Tez No: 303843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu tezde özel sektörde yönetici kadınların cinsiyet kimliği ve feminizm algısını değerlendirmek adına; İstanbul'da yaşayan, eğitimli, orta veya üst orta sınıf, çalışma hayatında yöneticilik yapan kadın profilleri ve deneyimleri üzerinde durulmuştur. Bu kadınların cinsiyet kimliklerini nasıl kurguladıkları, feminizm algılarının nasıl oluştuğu ve bu bağlamda Türkiye'deki kadın hareketi ile ilişkilerine bakılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'deki kadın hareketinin ilgili profildeki kadınlara ulaşamamasının nedenleri de bu tezin sorduğu sorular arasındadır. Bu amaçla, on kadınla derinlemesine görüşmeler yapıldı. Birinci bölümde; Türkiye'deki kadın hareketi ve feminizmin tarihi ele alınarak, temelde hangi kazanımların elde edildiği ve hangi söylemlerin oluştuğu incelendi. İkinci ve üçüncü bölümde; kadınlarla derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen bulgular çerçevesinde, cinsiyet kimliklerinin nasıl kurulduğu, özel alanlarında farkında oldukları cinsiyet ayrımcılıkları, cinsiyet rolleri ve cinsiyet ilişkilerine dair bakışları ve deneyimleri, dördüncü bölümde; çalışma hayatında karşılaştıkları cinsiyetçilik deneyimleri, bunlara bakışları incelenerek kadın hareketinin hangi kazanımlarından faydalanıp, hangi feminist söylemlerden etkilendikleri araştırıldı. Beşinci bölümde, elde edilen bulgular çerçevesinde siyaset, kadın hareketi ve feminizmle ilişkileri üzerinde durularak, kadın hareketi ve feminizmden ne algıladıkları, hangi noktalarda ilişki kurdukları sorgulandı. Altıncı bölümde ise; feminist hareketten kadınlarla yaptığım görüşmeler üzerinden profildeki kadınlarla feminizmin ve kadın hareketinin ilişki düzeyi sorgulandı. Çalışmadan çıkan sonuç; çalışan kadınların cinsiyet kimliklerinin ve feminizm algılarının oluşumunda Türkiye'deki hegemonik ideolojiler olan Kemalizm ve liberalizm etkisinin yoğun biçimde hissedilmesidir. Ancak bu algının ve ilişki düzeyinin değişmesi için potansiyel alanlar da mevcuttur. Cinsiyet kimliklerinin oluşumunda feminist söylemin etkin olabilmesi için çalışma hayatı ve popüler kültür feminist politikanın önemli çalışma alanlarından ikisi olarak durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on women managers?, who are working for private sector, gender identities and perceptions of feminism. Those women are living in Istanbul, well-educated, middle-or upper-middle class and middle-level or senior managers. What I have studied is, how these women have imagined of their own gender identity, how they compose their perceptions of feminism in relation with Turkey's women movement. At the same time, one of the problematic of this thesis is how feminist women in Turkey are reaching or why not reaching to those women. To this end, ten women were interviewed in depth. The first chapter is about the women's movement and feminism in Turkey, and focused on what kinds of gains are obtained and which discourses are occurred. The second and third chapter deals with in what conditions their gender identity is established and their awareness of gender discrimination in private life. In the fourth chapter, same questions are performed for working life. And I tried to take a deeper look to the relation between those women and women?s movement. In the fifth chapter, findings of the study are examined by the framework of politics, women's movement and feminism and put emphasis on perceptions. In the sixth chapter, women's comments are questioned by the approach of leading feminist activists. The result of the thesis is the following: These women's gender identity and perceptions of feminism is under the effect of liberalism and Kemalism, which are hegemonic ideologies in Turkey. However, there are potential areas also available in order to change this perception and have close relationship between these women and women?s moment in Turkey. That?s why feminist discourse should perceive popular culture and working life as fields of feminist politics to communicate these women and to shape feminist awareness.