Epidemiyolojide matematiksel karar modeli önerisi: Pandemik A (H1N1) gribi örneği
Mathematical decision-making modeling in epidemiology: The example of Pandemic influenza A (H1N1)
- Tez No: 303842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, askeri yöneylem araştırmasında kullanılan silah atama modeline dayanarak pandemik A(H1N1) 2009 gribi modeli geliştirilmiştir. Önerilen model ile bütçe ve diğer kısıtlar altında hastalıktan korunma teorik olarak maksimize edilmiştir. Kurulan model doğrusal olmayan tam sayılı programlama modelidir. Matematiksel model A(H1N1) 2009 pandemisindeki Türkiye verilerine uygulanarak optimum korunma politikaları önerilmiştir. Önerilen model güçlü bir elektronik tablo yazılımı olan MS Excel ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, weapon-target assignment model, which is one of common models in military operations research, is adapted for Pandemic A(H1N1) 2009 influenza. The proposed model theoretically maximizes protection rate from Pandemic A(H1N1) 2009 influenza under budget and some other medical constraints while allocating intervention types for Turkey population. This model is an integer non-linear programming model which is solved by MS Excel as a powerful spreadsheet tool.