İMKB'de kurumsal yönetim ve firma değeri ilişkisinin modellenmesine ilişkin bir uygulama
An application on modelling for the relationship between corporate governance and firm value in IMKB
  1. Tez No: 303870
  2. Yazar: HALİL CENK SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
?Kurumsal Yönetim? kavramının ortaya çıkışı, modern halka açık şirketlerin sahipleri (hissedarlar) ile kontrolü elinde bulunduranları (yöneticiler) arasında ayrışma olarak ifade edilebilecek temel vekâlet problemi ile ilişkilidir. Teoride, kurumsal yönetimin firma değeri ile ilişkisi olduğu ifade edilerek, iyi kurumsal yönetim uygulamaları olan firmaların finansal krizlerden daha az etkilenmeleri beklenir. Literatürde finansal krizlerle, kurumsal yönetim arasında çeşitli ilişkiler gözlenmiştir. Türkiye dışında gelişmekte olan piyasalarda yaşanan finansal krizlerde, bağımsız yabancı yatırımcılar tarafından yüksek mülkiyet yoğunlaşması olan firmaların hisse değerlerinde krizden sonra küçük bir düşüş tecrübe edilmiştir. Yüksek kamuya açıklama kalitesi ve alternatif dış finansman kaynakları olan firmalar da krizlerde daha az zorlanmışlardır. Buna rağmen kontrol eden aile sahipliğinin yüksek pay sahibi olduğu firmaların özsermayelerinin değerinde kriz sürecinde daha büyük düşüş deneyimlenmiştir. Bu çalışmada kurumsal yönetim kalitesi bir endeks oluşturularak ölçülmüş, firma değeri ile ilişkisi kullanılan ekonometrik yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?Corporate Governance? is related to the basic agency problem that could be identified as the segregation of the owners (stockholders) and controllers (managers) of the limited public companies of modern times. In theory, by stating that corporate governance could be associated with the firm value, throughout financial crises companies with good corporate governance should be expected to be affected less. In the literature, various relationship is observed between financial crises and corporate governance. During the financial crises experienced in the emerging markets other than Turkey, independent foreign investors have observed insignificant decrease in stock prices of the companies that have high ownership concentration. Companies with greater quality of public disclosure and alternative exterior financing sources have also lived less difficulty in the financal crises. In spite of this, however, there have been higher value loss of the shareholders? funds in the companies where the controlling shares of family ownership are comparatively high. In this study, quality of corporate governance has been measured through constituting of an index and relation with corporate value examined via econometric models.