İlköğretim 1. sınıf üstün ve normal zeka düzeyindeki öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinin okuma başarıları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of influence of phonological awareness levels on success of reading on gifted and standart intelligence students at first year of elementary school
- Tez No: 303871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MARİLENA Z. LEANA TAŞÇILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada ilköğretim birinci sınıfa devam eden üstün ve normal zeka düzeyindeki öğrencilerin, fonolojik farkındalık düzeylerinin okuma başarıları üzerindeki etkisi ve okumaya geçme zamanları, okuma hızları ve okuma kaliteleri değişkenlerine göre farklılaşma durumu karşılaştırılmıştır.Araştırmaya katılan öğrenci sayısı 44'ü Beyazıd Ford Otosan İlköğretim Okulu, 35'i ise Küçükçekmece Hayriye Gök İlköğretim Okulu öğrencisi olmak üzere toplam 79 öğrencidir. Öğrencilerin zeka düzeyleri Raven SPM Zeka Testi ile belirlenmiş olup; 31'inin üstün, 48'inin ise normal zeka düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeyleri, Karakalle (1998) tarafından geliştirilmiş olan Fonolojik Farkındalık Testi ile ölçülmüştür. Öğrencilerin okuma hızları, okuma başarısı yüzdeleri ve okuma kalitelerinin belirlenmesinde ise Milli Eğitim Bakanlığı'nca dağıtılan ilköğretim ikinci sınıf Türkçe ders kitabının ilk okuma metni olan `Geceyi Sevmeyen Çocuk' adlı okuma metni kullanılmıştır. Öğrencilerin okumaya geçme zamanları, örneklem grubunun öğrenim gördükleri okullardaki sınıf öğretmenleri tarafından not edilerek, araştırmaya okulların açıldığı haftadan itibaren geçen hafta sayısı olarak yansıtılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üstün zekalı öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinin, normal zeka düzeyindeki öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinden yüksek olduğu görülmüştür. Hem üstün hem de normal zeka düzeyindeki öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinin öğrencilerin okumaya geçme süreleri üzerinde etkili olduğu; öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeyleri ne kadar yüksekse okumaya o kadar erken sürede geçtikleri görülmüştür. Öğrencilerin fonolojik farkındalıklarının okuma hızı ve okuma başarıları değişkenlerine göre farklılaşmasının üstün ve normal zeka düzeyindeki öğrencilerde farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre normal zeka düzeyindeki öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeyleri okuma hızı ve okuma başarıları değişkenlerine göre farklılaşma göstermezken; üstün zekalı öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinin okuma hızı ve okuma başarısı değişkenlerine göre farkılılaşma gösterdiği bulunmuştur. Bu farklılaşma, üstün zekalı öğrencilerin normal zeka düzeyindeki öğrencilerden daha hızlı okumasına katkı sağlamaktadır; ancak üstünlerin okuma başarısı ile normal zeka düzeyindeki öğrencilerin okuma başarı yüzdeleri arasında anlamlı bir fark yaratmamıştır. Normal zeka düzeyindeki öğrencilerin fonolojik farkındalık düzeylerinin okurken yapmış oldukları hata türü ve sayısına göre farklılaşma göstermediği, üstün zekalı çocukların fonolojik farkındalık düzeylerinin ise yalnızca fonolojik bilgiyle daha ilişkili olan harfi yanlış seslendirme hata türü değişkenine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is compared in this research that the effect of the level of phonological awareness on the success of reading ,the time of learning reading,the speed of reading ,the quality of reading and becoming different these factors according to variable fractionations on students having gifted and normal intelligence level of the first class of primary schools.The number of the students joining the research are seventy-nine.Forty-four of the students are from Beyazıd Ford Otosan Primary School and thirty-five of the students are from Hayriye Gök Primary School.The intelligence level of the students are indicated by Raven SPM Intelligence Test and it is determined that thirty-one of the students are having gifted intelligence and forty-eight of the students are having normal intelligence.The level of phonological awareness of the students is measured by The Test of Phonological Awareness improved by Karakalle (1998).The first reading passage of the Turkish books of the second class students of the primary schools given out by The Ministry of Education `Geceyi Sevmeyen Çocuk? is used to indicate the speed of reading,the per cent of the success of reading and the quality of reading of the students.The time of learning reading is noted by teachers in their primary schools and reflected from the first week of the schools in the research.It is seen that the phonological awareness of the students having gifted intelligence is higher than the phonological awareness of the students having normal intelligence according to the results of the research.It is shown that the level of phonological awareness of students having both gifted and normal intelligence is effective on the time of learning of reading and the higher the level of phonological awareness the earlier they learn reading.It is seen that the changing of phonological awareness according to the speed of reading and the success of reading becomes different on students having gifted and normal intelligence.According to indications from research,it is indicated that while the level of phonological awareness of students having normal intelligence don?t become different according to variable fractionations such as the speed of reading and the success of reading, the level of phonological awareness of students having gifted intelligence change according to these variable fractionations.It is determined that the level of phonological awareness of students having normal intelligence don?t become different according to the type and the number of mistakes they make while reading and the level of phonological awareness of students having gifted intelligence only become different according to the variable fractionation of sounding the letters incorrectly.