Lefkoşa şehrinin (KKTC) gelişim ve planlama süreçlerinin coğrafi yaklaşımla analizi
Geographic analysis of urban planning and development on nicosia (TRNC)
  1. Tez No: 303872
  2. Yazar: PERVİN ÖZNERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
?Lefkoşa Şehrinin (KKTC) Gelişim ve Planlama Süreçlerinin Coğrafi Yaklaşımla Analizi? isimli yüksek lisans tezi, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Anabilim Dalı öğrencisi, Pervin Öznergiz tarafından hazırlanmıştır.Söz konusu tez çalışmasında KKTC ve KRY'ne başkentlik yapmakta olan Lefkoşa'nın antik çağlardan günümüze değin süregelen mekansal dağılımı ile şehri içine alan planlama çalışmaları, coğrafyanın temel ilkelerine dayanan bakış açısıyla ele alınmıştır.Şehirler, tıpkı canlılar gibi doğmakta ve büyüyüp gelişmektedir. İnsanlar şehirler üzerinde etkiye sahipken, şehirlerin de insanlar üzerinde etkisi vardır. Bu tez çalışmasının amacı, Lefkoşa şehrinin tarihsel süreçte geçirmiş olduğu mekansal değişimleri tanımlamak ve bu tanımlar baz alınarak geleceğe ışık tutmaktır. Mekansal değişimleri tanımlayabilmek için öncelikte mekan kavramını oluşturan şehrin fiziki coğrafya özellikleri açıklanmış, daha sonra da, başta geçmişten günümüze şehrin sahibi olan Lefkoşalıları konu edinerek, şehrin beşeri coğrafi özellikleri çeşitli yazılı kaynak ve bilgisayar yazılımları ile tanımlanarak açıklanmıştır.Çalışma sahası; beşeri ve fiziki olarak tanımlandıktan sonra, şehrin mekansal olarak göstermiş olduğu yayılım ve mekansal yayılımı kontrol altında tutabilmeyi amaçlayan planlama çalışmaları, şehirsel gelişim ve planlama başlığı altında ele alınarak eleştirel bir bakış açısıyla irdelenmiştir.Tezin son kısmını oluşturan coğrafi perspektifteki öneriler ve sonuç bölümünde ise, şehrin maruz kaldığı hatalı arazi kullanımları ve planlama politikaları, tez aşamasında temin edilen ve üretilen veriler ışığında, coğrafyanın temel ilkelerine bağlı kalarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis called ? Geographic Analysis of Urban Planning and Development on Nicosia (TRNC)? is prepeared by Pervin Oznergiz who is a post graduate student at the Geography Department in Istanbul University.In this thesis, Nicosia, The Capital of TRNC and Cyprus Republic from ancient times until today, including the ongoing distribution of spatial planning policies and approaches, is discussed with a view based on the fundamental principles of geography.Cities are like living beings, they are born and grow. People have impact on cities, while cities also have an effect on people. The aim of this thesis is to describe the city of Nicosia in the historical process and to identify spatial changes which can take place in the future is to shed light on the basis of these definitions. Changes in spatial features of physical geography to define the priority of the city described by the concept of space, and then, especially the city's past to the present owner by getting the Nicosia, the city's human resources and computer software written by a variety of geographical features is described by defining.Field of study; have been identified as human and physical, they showed the city's spatial and spatial spread of the spill under control, which aims to handle planning, urban development and planning are discussed under the title by taking a critical perspective.Recommendations and concluding part of the last part of the thesis forms the geographic perspective, the city's exposure to improper land use and planning policies, and made light of the data obtained from the dissertation stage, geography while adhering to the basic principles have been analyzed.