Akran istismarının ilköğretim öğrencilerinin okul iklimi algıları üzerindeki etkisi: Esenyurt ilçesi örneği
The effect of peer abuse on student perception of primary school environment: Esenyurt district case
  1. Tez No: 303909
  2. Yazar: SERCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezde; ilköğretim öğrencilerinin zorbalık eğilimleri ile okul iklimi alt boyutlarından (öğretmen-öğrenci ilişkisi, idare, öğrencilerin davranışsal değerleri, öğrenciler arası ilişkiler, anne-baba, toplum ve okul iletişimi, güvenlik ve düzenlilik) memnuniyetleri ölçülerek, akran istismarının öğrencilerin okul iklimi algılarına etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma İstanbul ili Esenyurt ilçesi örneğinde yapılmıştır.Çalışmada verilerin toplanmasında, ?kaynak taraması? ve ?alan araştırması? teknikleri kullanılmıştır. Alan araştırmasında öğrencilere CASE/KOİD Kapsamlı Okul İklimi Değerlendirme Ölçeği, Zorbalık Eğilimi Ölçeği ve bilgi formu kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, okul iklimi alt boyutları ile zorbalık eğilimleri alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Okul iklimi ölçeğinde öğretmen-öğrenci ilişkisi alt boyutu; cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenine göre, idare alt boyutu cinsiyet ve sınıf değişkenine göre, öğrencilerin davranışsal değerleri alt boyutu babanın eğitim düzeyi ve ailenin gelir düzeyi değişkenine göre, aile, toplum ve okul arası iletişim alt boyutu, sınıf değişkenine göre, güvenlik ve düzenlilik alt boyutu sınıf ve ailenin gelir düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Zorbalık eğilimi ölçeğinde olumsuz yansıtma alt boyutu cinsiyet değişkenine göre, duygusal paylaşım eksikliği alt boyutu cinsiyet değişkenine göre, güç kullanma alt boyutu cinsiyet ve ailenin gelir düzeyi değişkenine göre, başkalarını üzme alt boyutu cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of peer abuse on the student perception of school environment is evaluated through measurement of primary school student?s tendencies towards repressive violence and components of school environment (teacher-student relations, administration, behavioral values of students, relations among students, parents, communication with school and society, security and order) This is a case study undertaken in the Esenyurt province of the city of Istanbul.?Literature search? and ?field study? methods have been used in this thesis and in the field study, CASE/ KOID detailed school environment evaluation scale, violence tendency scale and inquiry form were applied to studentsThe study has shown a meaningful negative relation between school environment component and violence tendency component. In school environment the teacher-student relations components varies depending on sex , age and class the administration components depending on sex and class, the behavioral values of students component depending on occupation of father and level of family income, communication with family, society and school component depending on class, security and order component depending on class and level of family income. In repressive violence, negative reflection component varies meaningfully depending on sex, empty deficiency component depending on sex, use of force component depending on sex and level of family income, tormenting others component depending on sex.