Hasta memnuniyeti odaklı değişim yönetimi: İstanbul'da özel bir hastanede uygulaması
Change management focused on patient satisfaction: An application of private hospital in Istanbul
  1. Tez No: 303956
  2. Yazar: ERDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Çevre koşullarına bağlı olarak, değişim hızının arttığı günümüzde, faaliyette bulunan işletmeler, yaşamlarını sürdürebilmek, arzuladıkları performansa ulaşabilmek için değişime ihtiyaç duymaktadır. Özel hastanelerin kurulmasıyla birlikte standart hizmet anlayışından, kaliteli hizmet anlayışına geçilmektedir. Kaliteli hizmet anlayışı hastaların, hastaneye olan memnuniyeti ve sadakatini arttırmaktadır. Hastalar, sağlığı ile ilgili ortaya çıkan problemleri riske atmamak için, güven duyduğu, tanınırlığı ve ünü yüksek, marka olmuş sağlık kurumlarından hizmet almayı tercih etmektedir. Sağlık hizmeti sunan kuruluşların birbirine benzemeye başladığı günümüzde, kaliteli sağlık hizmetlerinde de farklılaşma bir zorunluluk haline gelmiş ve sağlık hizmeti alanların gözünde bu farklılaşmanın nasıl yaratılacağı ancak hastane yönetiminin aldığı değişim stratejileri ile mümkün olmaktadır. Bu tezin amacı hasta memnuniyeti odaklı değişim yönetiminin incelenmesi ve son yıllarda gelişen sağlık sektöründe faaliyette bulunan özel bir hastanede uygulanmasının araştırılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
As rates of change in today?s world increase in response to conditions in the environment, enterprises feel the need to change in order to sustain their businesses and reach desired levels of performance. Along with the establishment of private hospitals, a transition is being made from providing standardized healthcare to achieving quality services. The concept of quality service increases levels of satisfaction with and loyalty toward the hospital. From a perspective of minimizing potential health-related risks, patients prefer to receive healthcare services from hospitals which they can trust, which are recognized, prestigious and brand names in their field. Today, at a time when healthcare organizations have begun to resemble one another, differentiation in quality health services has become imperative. Making this differentiation recognizable by receivers of healthcare is a task which can only be achieved through the strategies of change to be adopted by hospital managements. The aim of this study to review change management focused on patient satisfaction and investigate the applications in the private hospital which is improved healthcare sector in recent years.