Türk sinemasında Yalçın Tura müziği
Yalçin Tura musics in Turkish cinema
  1. Tez No: 303989
  2. Yazar: ÇINAR DERYA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
?Türk Sineması'nda Yalçın Tura Müziği? başlıklı tez çalışması, film müzisyeni, bestekar ve müzikolog Yalçın Tura'nın yaşamını ve Türk Sinema tarihinine film müzikleriyle yaptığı katkıyı incelemektedir.Bu çalışmada yapılan röportajlar ile Türk Sinema tarihindeki en başarılı ve bilinen filmlerin müzikleriyle de var olduğunu kanıtlayan bestecinin yaşamının bu bölümüne ışık tutulmaya çalışılmıştır. Değerli bestekar Prof. Yalçın Tura'nın konservatuarda yetiştirdiği yüzlerce öğrenci ile akademik olarak müzikolojiye yaptığı katkılar herkes tarafından bilinmektedir. Ancak Türk Sinema tarihindeki kırk yılı aşkın film müzikleri bestekarlığı ile ilgili daha önce çok az çalışma yapıldığından bu projede bestekarın bu yönü ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Project which is named ?Yalçın Tura Musics in Turkish Cinema? is examined Yalçın Tura?s life and his additions in Turkish Cinema history who is a film musician, composer and musicologist.Yalçın Tura is proved himself as the most successful composer in Turkish Cinema History with his well known film musics. In this project it is tried to examined Yalçın Tura?s life making interviews with his students. Precious composer Prof. Yalçın Tura is educated hundreds of students in conservatory. With this position he became very useful through the academic life. By this way he is very popular and well known by public. But with this project we tried to throw a fresh light to his works as a film music composer, because his this position is not much known by public.