Türkiye'de ilköğretim eğitiminin evrimi ve yapılandırmacı eğitim
The constructivist education and the revolution of primary education in Turkey
- Tez No: 304006
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tezin ana hedefi Türkiye'de ilköğretim eğitiminin gelişimini ve yapılandırmacı eğitim anlayışının ilköğretim gelişimindeki yerini anlamaktır. Tezin temel önermesi; Yapılandırmacı kurama göre hazırlanmış ilköğretim programları ile gelişmiş olan ülkelerde ve Türkiye'de ilköğretim uygulamalarındaki en yüksek verim elde edilir. Çalışmada verilerin toplanmasında ?literatür taraması? tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, ilköğretimin toplumsal ve bireysel nitelikleri incelenmiş, ilköğretim programlarının şekillendirilmesinde rol oynayan kuramlar incelenmiş, bu kuramların birbirleriyle ilişkileri tespit edilmiş, gelişmiş ülkelerdeki ve Türkiye'deki ilköğretim uygulamalarının tarihçesi ve gelişimi incelenmiş, yapılandırmacı eğitim anlayışının bu gelişim içerisindeki yeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to understand the development of primary education and the importance of contructivist education in the development of primary education in Turkey. The main proposition of the thesis is that in developed countries and Turkey, the most effective education is obtained by primary education programmes which are prepared according to constructivist theory.In the study, literature research is used to collect data. As the results, individual and social characteristics of primary education are examined, the theories that are used to develop the primary education programmes are viewed, the relations between these theories are observed, the history and the development of primary education applications in developed countries and Turkey isstudied, and the importance of consturctivist education in this development is identified.