Maronitler
The Maronite
- Tez No: 304005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Tarih, Performing and Visual Arts, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu Tez çalışmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Girne ilçesine bağlı Kormacit köyünde yaşayan Maronitlerin, tarihsel, kültürel ve siyasal yaşamları incelenmiştir. Maronitlerin Lübnan'dan Kıbrıs adasına dinsel baskılar sonucu göç ettikleri ve bu topraklara geldiklerinde ise Rum Ortodoks Kilisesinin baskılarına maruz kaldıkları görülmüştür. Kıbrıs'ta çizilen“yeşil hat”'la sınırın Güneyinde kalmalarına rağmen, Türk hükümetlerinin izniyle Kuzey'e geçebilmeleri, Vatikan Katolik Kilisesinin Maronit Cemaatini siyasal arenada desteklemesi ve Maronitlerin Kormacit Maronit Kiliselerinde her hafta sonu ibadetlerini yapabilmeleri bu araştırmada incelenen diğer konulardandır. Konu, Tarihçiler, Akademisyenler, Siyasetçiler ve Maronit Cemaati Temsilcileriyle yapılan röportajlarla objektiflik ilkesine dikkat edilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical, cultural and political lives of Maronites living in the Kormacit village of Girne district in Turkish Republic of Northern Cyprus has been investigated. It was seen that, Maronites have migrated to island of Cyprus from Lebanon due to religious constraints and when they come to this land they were exposed to the pressure of Greek Orthodox Church. Although they were left in the Southern side of the border by the ? Green Line ? crossed out in Cyprus, their crossing over to North by the permission of Turkish government, the support of Vatikan Catholic Church for Maronite Community in political arena and worship of Maronites in the Kormacit Maronite Churches every week are the other subjects that were investigated in this research. The subject was taken up by paying attention to objectivity principle by the interviews conducted with historians, academicians, politicians and the representators of Maronite community.