Yokluk (Kısa film)
Poverty
- Tez No: 304028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ekonomik-siyasal nedenlerden kaynaklı İstanbul'a göç eden üç kardeş? (anne-baba ölmüştür.) 1+1 olan bir dairede oturmaktadırlar. 3 kardeş, en büyükleri 30'lu yaşlarda, ortanca kız kardeş ve en küçük erkek kardeş. En büyük olan (abi); Konfeksiyon işçisi Kız kardeş; Lokantada garsonluk yapıyor. küçük kardeş ise okula gitmektedir.Kız kardeş sabah uyanır. Kahvaltıyı hazırlar. Abisi ve kardeşini uyandırır, kahvaltı bittikten sonra çocuğu okula göndermek için üstünü giydirir. Çantasından para çıkarır ve abisine uzatıp kirayı ödemesini söyler.Abi, üst kattaki ev sahibine çıkarak kirayı verir, eve geldikten sonra iki kardeş arasında geçen diyalog; çocuğun ayakkabıya ihtiyacı olduğunu söyler (kız kardeş) abi, bugün biraz avans çekeceğini ve akşam ayakkabı mağazasından ayakkabı alacağını söyler?Abi, konfeksiyonda çalışma sahnesi (öğlen arası), yemek yerlerken konfeksiyonda çalışan bir bayanla bakışırlar. Arkadaşları bunu fark eder ve bu akşam için abiden söz alıp akşam bir eğlence merkezinde eğlenmek için karar verirler?Akşam çıkışta bara gidilir, abi; içmek istemez fakat zorla içirilir. Konfeksiyonda çalışan kızıda çağırırlar?Tüm eğlence masraflarını abi ödemiştir. Çorbacıya gidilir, çorbalarını içtikten sonra abi, cebinde paranın kalmadığını bilir. Arkadaşından borç para talebinde bulunur.Arkadaş, kusura bakma bugün çekmiş olduğum avansı kardeşim için bilgisayar alacam, onun için borç veremem der.Abi, yüz ifadesi değişir, kalkarlar.Binanın önüne gelir, kapının önünde kardeşinin ayakkabılarını görür, pişmanlığını ve hüznü görürüz?
Özet (Çeviri)
Three siblings who migrated İstanbul because of econimical and politikal reasans ?(mather and father died) they live in aflat with two roams three siblings; the oldest is about 30, the middle one is a girl and the youngest one is a boy the oldest one (brother) is working at clothing business.The sister is a waitress in a restaurant and the little brother goes to school. Sister gets up in the morning and makes breakfast. She wakes ap her brothers. She helps her younger brother to dress up for school.She takes some Money from her bag and gives it to her older brother, and tell him topay the rent.The brother goes to the upper flat to visit the landlord and give the rent. The dialog between the sister and the older brother after he gets back home, she says that their younger brother needs a new pair of shoes.The older brother says that he is going to get an advace and buy a new pair of shoes from a shoes store buy a new pair of shoes from a shoes store.The stage of brother usher he?s working at clothing business (during the break in the afternoon)He?s looking into eyes of a woman while they?re having lunch his friends notice this and invite him togo samewhere and decide to go to gether and have fun.İn the evening, they leave work and g oto apup, but the brother daesönt want to drink and he is forced. They also invite the woman Works in the clothing business. The brothr pays all the expense.They g oto a saup shop after they drink soup, the brother knowsthat there is no more Money in his pocket.Then, he asks his friend for some loan.His friend tells that he is sorry as he can?t lend any Money because he?s going to spend his advance to buy a computer for his broher.The older brother changes his face expression and leaves.He arrives home and sees his brother?s shaes at the of the door.He feels regretful and sorry.