Örgütsel iklimin hizmet kalitesi üzerine etkisi
The effects of organizational climate on service quality and an application
- Tez No: 304027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, örgüt iklimi kavramı, hizmet kalitesi, hizmetin özellikleri, hizmet kalitesindeki boşluklar vurgulanmış; örgütsel iklimin hizmet kalitesi üzerine etkileri literatürde genel kabul görmüş ServQual ölçeğiyle değerlendirilmiştir. Uygulamada İstanbul'da bulunan 2 özel hastanenin ve 1tıp merkezinin toplam 300 çalışanı üzerinde bir anket çalışması uygulanmış ve anketlerle toplanan veriler SPSS for Windows 10.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Yapılan analizler sırasıyla şunlardır: Anketi cevaplayanların demografik özelliklerine ait frekans tablosu , faktör analizi , güvenirlik analizi, değişkenlerin ortalamalarını ve standart sapmaları da içeren korelasyon analizi ve anova analizleri.Sonuç olarak, örgütsel iklimin hizmet kalitesi üzerine etkisi araştırılmış ve değişkenlerin birbiriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Örgütsel iklim değişkenlerinden yönetsel destek, yönetimin yeteneği ve tutarlılığının ve iş yükünün, hizmet kalitesi boyutları ile anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of organizational climate, service quality, service features, gaps in the service quality highlighted; and the impact of organizational climate on service quality assessed using the ServQual scale which is generally accepted in the literature In the study, a survey was carried out on a total of 300 employees from two private hospitals and a medical center located in Istanbul. The data collected was analyzed by using the SPSS for Windows 10.0 program. The analysis entailed the following: frequency table regarding the demographic features of the respondents, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis including the mean variables and standard deviations and anova analysis. In conclusion, the impact of organizational climate on service quality was studied and the relationship between variables were examined. No significant relationship was found between service quality parameters and organizational climate variables such as administrative support, management's ability and consistency as well as workload.