İlköğretim medya okuryazarlığı dersinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The evaluation of the effect of critical thinking skills over primary education media literacy courses
- Tez No: 304043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Medyanın etkileri konusunda 1930-1960'lı yıllar arasında yapılan ilk araştırmalardan günümüze çıkan sonuçlar medyanın birey ve toplum üzerindeki etkilerinin tehdit sınırına ulaştığı gerçeğidir. Başta çocuklar olmak üzere tüm bireyler medyanın vermiş olduğu mesajları seçme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu tehlike karşısında dünyanın birçok ülkesinde medya eğitimi dersleri ilköğretim düzeyinde başlamak üzere okutularak bilinçli medya tüketicisi oluşturulması amaçlanmaktadır.Bu çalışma, ilköğretim 6., 7., ve 8. sınıfta okutulan Medya Okuryazarlığı dersinde öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeylerini belirlemek ve eleştirel düşünme beceri düzeylerinde gözlenen varyansın öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, okul başarısı, sosyo-ekonomik düzey ve çeşitli değişkenler açısından incelemek için hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda 2009 programları hakkında yapılacak yorumlar, programların iki yıllık uygulama süresinden elde edilecek bulgularla değerlendirilecektir. Araştırma 2009-2010 eğitim öğretim yılında Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne okullarda gerçekleştirilen Medya Okuryazarlığı dersinin öğrencilere eleştirel düşünme becerilerine katkıları ölçülerek bir model oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The findings of researches on the impact of media, starting from 1930-1960s to date, display the reality that the impact of media on individuals and societies are now at the limit of being a threat. All individuals, especially the children are incapable of selecting among the messages conveyed by the media. At the presence of such a threat media education courses are now a part of the curricula of elementary schools in many countries with the purpose of creating awareness among media consumers.This paper has been prepared in order to determine the level of critical thinking skills of 6th, 7th and 8th grade students at Media Literacy Course and to examine the variance observed in critical thinking skills in terms of age, gender, academic success, socio-economic level and a number of other variables. At the end of this study, interpretations about 2009 programs will be evaluated with findings obtained from two-year applications of programs. In this research, the contributions of Media Literacy course to critical thinking skills of students at schools of Erzurum Provincial National Education Directorate during 2009-2010 academic years will be measured and a model will be devised.