Kamusal ve özel alan ekseninde medya ve mahremiyet
Axis of the public and private sphere media and privacy
- Tez No: 304044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Modern iletişim çağında, kamusal alan-özel alan kavramları yeni bir boyut kazanmıştır. Özel hayat mahremiyetini yitirmiş, yeni iletişim teknolojileri ile kamusal alanda kendisine bir yer edinmiştir. Bu çalışmada kamusal alan-özel alan ekseninde medya mahremiyet ilişkisi tartışılmıştır. Çalışmanın ilk kısmı, kamusal alan ve özel alan kavramlarının tanımı, tarihsel gelişimi ile bu kavramların günümüzdeki tartışmaları hakkındadır. İkinci kısmında medya ve mahremiyet kavramlarına açıklık getirilmeye çalışılmış, özel hayatın pratiklerinin, metalaşarak, gerçekliğin yeniden üretimi ile kamusal alanı işgal etmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında ise varılan sonuçlar hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the modern communication age, concepts of publicsphere-privatesphere have gained a new dimension. Privatesphere has lost privacy and made a place for itself in the publicsphere with new communication technologies. In this study, relation of media-privacy is discussed at the axis of publicsphere-privatesphere. Thefirst part of thestudy is about definition and historical development of the concepts of publicsphere-privatesphere and today?sdiscussions of thesec oncepts. At these condpart, to tried to clarify the concepts of publicsphere-privatesphere, focused on the occupation of publicsphere by practices of private life as reproduction of reality byc ommodification. At the conclusion of thestudy, a general assessment about reached conclusions is made.