L'acquisition des connecteurs chez les enfants ages de 5 a 7 ans
5-7 yaş arası çocukların bağlaçları edinimi
- Tez No: 304051
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada, 5-7 yaş arası çocukların çağdaş Türkçe'de bağlaçları edinim süreçleri, değerleri ve kullanımları bilişsel, sözceleme ve edimbilimsel düzeyde Antoine Culioli'nin sözceleme kuramı çerçevesinde ele alınmıştır. Dil edinimi alanında, daha çok yeni doğanın sözel iletişimi, çevresiyle iletişim biçimi, ilk ürettiği sözcelerin değerleri ele alınırken, biz bu çalışmamızda, birey olma yolunda adım atan çocuğun alanda neredeyse hiç değinilmemiş olan bağlaçları kullanımı konusunu ele aldık.Araştırmanın evrenini Erzurum ilindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında ve ilköğretim birinci kademede öğrenim gören 5-7 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Veriler, her bir düzeyde iki eğitim kurumundan gönüllülük esasıyla 5 kız ve 5 erkek çocuk seçilerek her grupla ayrı ayrı diyalog tarzında ve interaktif şekilde 30 dakikalık bir söyleşi sonucu elde edilmiştir. Jean Piaget'nin uyguladığı klinik yöntem esas alınmış, çocukları yönlendirmekten kaçınılarak onların söylemlerini doğal bir biçimde üretmelerine özen gösterilmiştir. Veriler içerik analiziyle ve betimsel bir yaklaşımla çözümlenmiştir.Araştırma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde geçmişten günümüze dil edinimi alanında yapılmış çalışmalar ana hatlarıyla betimlenmiştir. II. bölümde karşıtlık, III. bölümde sebep, IV. bölümde karşılaştırma ve V. bölümde kanıtlama olarak adlandırılan bağlaçları ve onların sahip olduğu değerler çeşitli boyutlarıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Son bölümde ise çocukların kullandıkları farklı adlandırmalar altında sınıflandırılmış diğer bağlaçlara yer verilmiştir.Araştırma sonucu elde edilen bulgularda, 5-7 yaş arası çocukların araştırmamızda çözümlediğimiz bağlaçların her birini yetkinlikle ve yetişkinlerin kullandıkları düzeyde ve anlamsal değerde ürettikleri tespit edilmiştir. Bağlaçların kullanımlarında yaşın ve cinsiyetin önemli bir etken olmadığı, sözceleme koşullarının onların kullanımlarını belirlediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ?ama ve bile? gibi bazı bağlaçların kullanımlarında pragmatik (edimbilim) açıdan perlocutoire bir etkinin baskınlığı kendini göstermektedir. Yani bu bağlaç aracılığıyla çocuklar sözel iletişim kurdukları kişinin üzerinde bir etki yaratmayı ve bu etkiyle onu ikna etmeyi ve etkilemeyi amaçlamaktadırlar. Argumentatif (kanıtlama) diye adlandırılan bağlaçların genelinde ise bir ekleme (rajout) değerinin varlığı hissediliyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the way 5-7 year-old kids? acquisition of conjunctions in contemporary Turkish, their values and usages on cognitive, enunciative and pragmatic basis within the framework of Antoine Culioli?s notion concept and linguistic operations revealed. Another objective is to reveal the phenomena that lay behind the images of the child especially the infant learning to become individual gradually focusing on the advanced use of language on which there is limited research.The sample of the research consists of 5-7 year old children that study in the first and second stage of public kindergartens and primary schools in the province of Erzurum. The data were collected through voluntary participation of 5 female and 5 male children in the interviews and dialogues that last 30 minutes, which took place seperately with each group from both stages of schools. We adopted Jean Piaget?s clinical method as a base and helped the children produce naturally the utterances and avoided instructing them. Content analysis was used for data and descriptive scale was employed.The study is composed of six chapters. The first chapter deals with the outline of language acquisition from the past to present. In the second chapter, we deal with the conjuctions of opposition and concession, cause in the third chapter, comparison in the fourth while in the fifth chapter we treat the argumentative conjunctions and analyzed and interpreted their values from different perspectives. The last chapter focuses on other conjunctions classified under different titles that the children use.The findings of the study reveal that 5-7 year old children can use each conjunction as much adequately and efficiently as adults. It is also emphasized that age and gender are not of importance in the use of conjunctions and that the utterance conditions determine the use of conjunctions. Besides, the pragmatic dominance of perlocutionary effect of such conjunctions as ?mais? and ?meme? is present. That is, the children aim to affect the person even persuade him by using these conjunctions with that effect. One can feel the additive value of argumentative conjunctions.